.

Dawno   , dawno   temu
    w   odległej   galaktyce   ... 

Koniec    Wojny    Klonów    miał    przynieść    
 
wytchnienie    Republice   ,   ale    nawet    
mistrzowie
  
Jedi   byli   w   błędzie   .
 
Kanclerz   Palpatine  ,
  wzrasta   w   siłę   
 
i     głasza    się     Imperatorem  .      
 
 Wojna wprawdzie została zakończona,  
 jednak spokoju w galaktyce nie ma  
 
i to właśnie za sprawą Imperatora  
 
Palpatine'a  ...   

  

Data ostatniej aktualizacji: 11-09-06 23:35 

Premiera w kinach ( USA )  :   19.05.2005 - ( w 28 rocznicę premiery "Nowej Nadziei" )

 


 

Produkcja – Lucasfilm Ltd.
Dystrybucja - Twentieth Century Fox Film
Reżyseria - George Lucas
Producent -
Rick McCallum
Scenariusz - George Lucas ,
Muzyka - John Williams
Efekty specjalne - ILM


 


 

Sprawdź  sam

Najlepsze Strony Filmowe

Strefa Top 99

 

 Czego dotyczy Epizod  III .

        Koniec Wojny Klonów miał przynieść wytchnienie Republice, ale nawet mistrzowie Jedi byli w błędzie. Kanclerz Palpatine, wzrasta w siłę i ogłasza się Imperatorem.  Wojna wprawdzie została zakończona, jednak spokoju w galaktyce nie ma i to właśnie za sprawą Imperatora Palpatine'a. Obserwując dokonania Anakina Skywalkera - bohatera Wojny Klonów, Imperator postanawia, wykorzystać swoją władzę i potężną Moc, którą dysponuje , aby przeciągnąć go na Ciemną Stronę Mocy. Obi-Wan Konobi widząc niebezpieczeństwo próbuje wyrwać Anakina z rąk Imperatora, ale niestety jest już za późno. Ostatecznie na zboczu wulkanu dochodzi  do walki, która ma wyłonić zwycięzcę. Obi-Wan nie może uśmiercić Anakina mieczem, ale udaje mu się strącić go w głąb  wypełnionego lawą krateru. Pewny, że zgładził Skywalkera, Kenobi  odlatuje z planety. Nie widzi więc, że jego uczniowi udało się wydostać z wulkanu. Anakin wychodzi z niego straszliwie okaleczony, z poranioną twarzą, kończynami i uszkodzonymi od gorąca płucami. Po tych wypadkach Anakin, aby żyć musi przywdziać  czarną zbroję. Staje się Darthem Vaderem , pół-człowiekiem , pół-maszyną .

 

Wydaje się być całkowicie pozbawiony uczuć i jest bezgranicznie oddany Imperatorowi. Z  polecenia Palpatine'a Darth Vader zabija resztę Rycerzy Jedi zdziesiątkowanych już w trakcie Wojny Klonów. 
EPISODE III to wielka katastrofa i schyłek Starej Republiki . W tej części rodzą się dzieci Anakina Skywalkera - Luck i Leia , które po transformacji Anakina w Dartha Vadera zostają ukryte przez Obi-Wana . Dzieci w przyszłości staną się Nową Nadzieją na zwycięstwo DOBRA nad ZŁEM .
Mimo tego optymistycznego akcentu , to naprawdę mroczna opowieść .

    To wszystko jak na razie to tylko spekulacje i plotki krążące w internecie , więc patrzmy na to z "przymróżeniem oka" , ale nieźle pasowałoby do późniejszych poczynań Dartha Vadera .

 

Dlaczego Anakin przeszedł na Ciemną Stronę

Oczywiście trzeba się tu odnieść do Epizodów I i II. Scena ze Shmi jest kluczowa dla Anakina, ponieważ spotyka swą matkę, powraca do chwil z dzieciństwa i jednocześnie musi się uporać ze swoją nieumiejętnością zapanowania nad emocjami i niemożnością zaakceptowania tego co nieuniknione. Fakt, że wszystko się zmienia, przychodzi, ale też musi odejść jest podstawowym założeniem filozofii Jedi, którego on nie może zaakceptować – dzieje się tak, ponieważ został wychowany przez matkę, a nie innego Jedi. Gdyby został zabrany w ciągu pierwszego roku po narodzeniu i zaczął pobierać nauki w Zakonie, ta szczególna więź nie byłaby u niego tak silna. Zostałby nauczony by kochać ludzi, ale się do nich nie przywiązywać. Tak silne przywiązanie do matki, a później do Padme, jest dla Jedi niebezpieczne, gdyż nie mogą oni zwracać uwagę na groźby w stosunku do osób, na których im zależy. To prowadzi do strachu przed utratą ważnych rzeczy, co z kolei prowadzi do chciwości, pragnienia zatrzymania rzeczy, które powinno się pozostawić. Jego strach przed utratą matki obraca się w gniew, kiedy ona umiera, co wywołuje chęć zemsty. Ona to właściwie zaprowadziła Anakina na ścieżkę Ciemnej Strony. Tzn. on zmierzał powoli do tego, ale to jest ten decydujący moment, kiedy robi coś zupełnie niewłaściwego.

W scenie w garażu widzimy, że denerwuje go fakt, iż nie jest dostatecznie potężny. Uważa, że gdyby był potężniejszy, zatrzymałby matkę, uratowałby ją przed śmiercią, a ona pozostałaby w jego życiu. Wszystko byłoby w porządku, gdyby tylko dysponował większą siłą. Jest chciwy w tym sensie, że chce zatrzymać matkę, jest chciwy w tym sensie, że chce stać się potężniejszym by kontrolować rzeczy, tak aby wszystko działo się zgodnie z jego wolą. Zaczyna staczać się na Ciemną Stronę. Pokazana została jego zazdrość i gniew w stosunku do Obi-Wana. Obwinia wszystkich, że nie jest tak silny jak tego chce, jak wszyscy mówią mu, że będzie. Widzimy jakie są jego zamierzenia. Później przekonaliśmy się, iż są podobne do zamierzeń Dooku. Anakin powiedział: „Pewnego dnia stanę się najpotężniejszym Jedi w historii”, a Dooku: „Stałem się potężniejszy niż jakikolwiek Jedi”. Obaj mówią o tym samym. Dooku jest takim upadłym Jedi, który został przeciągnięty na Ciemną Stronę, ponieważ inny Sith nie miał czasu zaczynać od początku. Widzimy więc w jakim kierunku to zmierza – można skierować Jedi na Ciemną Stronę. Jedi także może chcieć być potężniejszy i kontrolować inne rzeczy. Z tego właśnie powodu, do czego należy dodać przywiązanie do matki, Anakin dokonał tej przerażającej zemsty na Jeźdźcach Tusken.

Kluczowym momentem sceny pogrzebu są słowa Anakina: „Nie dopuszczę, by to się powtórzyło”. Utwierdza się jego determinacja do tego by stać się najpotężniejszym z Jedi. Jedynym sposobem aby to osiągnąć jest przejście na Ciemną Stronę, ponieważ to ona jest silniejsza. Jeśli chcesz osiągnąć największą potęgę po prostu musisz oddać się silniejszej stronie, czyli Ciemnej Stronie. Tylko, że to jest początek twojego upadku. Wynika on z potrzeby wykorzystania siły do zaspokojenia chciwości. Chciwości polegającej na chęci zatrzymania rzeczy przeciw naturze życia. W życiu wszystko przychodzi i odchodzi, co trzeba zaakceptować, a nie starać się zamrozić rzeczywistość na zawsze.

 

SPIS  TREŚCI