Kalendarium

 

Styczeń 2002  Nadszedł czas , aby zająć się kolejną , trzecią częścią pierwszej trylogii . Szczególnie , że jak donoszą wiarygodne źródła już w lipcu George Lucas miał rozpocząć pracę nad scenariuszem Trzeciego Epizodu "Gwiezdnych wojen".
Jak mówi producent filmu Rick McCallum :
- George zamierza zaczynać pracę wcześnie rano . I chociaż jestem pewien, że nie dostanę gotowego scenariusza prędzej niż we wrześniu , bardzo się cieszę , że George zacznie go pisać już wkrótce .
Prace nad produkcją Epizodu III rozpoczną  się najprawdopodobniej już we wrześniu tego roku , a wszystkie kostiumy do niego mają być zaprojektowane do grudnia 2002 .


     Właściwe prace na planie 3 epizodu "Gwiezdnych wojen" rozpoczną się w czerwcu 2003 r. w Sydney . gdzie powstanie 80%-85% materiału  do filmu .  .

 

Premiera w kinach ( USA )  :   19.05.2005 - ( w 28 rocznicę premiery "Nowej Nadziei" )

Dystrybutor  -  20th Century Fox


 

24 lipca  2004 r.

Zemsta Sithów już oficjalnie

     Polski dystrybutor kinowy Gwiezdnych Wojen, firma Cine Pix oficjalnie potwierdziła polski tytuł trzeciego Epizodu Gwiezdnych Wojen. Polskie  brzmienie "Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith" to

"GWIEZDNE WOJNY: CZĘŚĆ III – ZEMSTA SITHÓW"

Tłumaczenie polskie zaskakujące nie jest, tym bardziej, że zostało potwierdzone przez inne źródła wcześniej. Jednak dopiero dziś, zrobił to dystrybutor filmu oficjalnie rozsyłając informacje do prasy. W notce prasowej można przeczytać też, że premiera odbędzie się 19 maja 2005, a także krótki opis:

"Ostatni rozdział legendarnej sagi George’a Lucasa, w której staniemy się świadkami narodzin galaktycznego Imperium i przemiany Anakina Skywalkera w złowrogiego Dartha Vadera".

 

lipiec 2003

"Gwiezdne wojny III" już na półmetku!

Nakręcono już połowę materiału do trzeciej części "Gwiezdnych wojen" - poinformowano na oficjalnej stronie filmu.

    Wielu aktorów drugoplanowych zakończyło właśnie pracę na planie i opuściło Sydney, gdzie przebywa cała ekipa. Niektóre ze scen z ich udziałem będą dopiero kręcone w przyszłym roku.

Wśród aktorów, którzy zagrali już swoje role znaleźli się m.in.: Samuel L. Jackson (Mace Windu), Ahmed Best (Jar Jar Binks) oraz Christopher Lee (Hrabia Dooku). W przyszłym tygodniu do ich grona dołączy również Natalie Portman.

 

 

czerwiec 2003

Epizod III "Gwiezdnych wojen" wcześniej w sieci

Najwięksi fani "Gwiezdnych wojen" będą mieli szansę zobaczyć ostatnią część kosmicznej sagi zanim jeszcze trafi na ekrany kin.

Twórca filmu George Lucas uruchomi  witrynę Lucasonline, która będzie oferowała abonentom możliwość oglądania tego co dzieje się na planie gwiezdnego prequelu. Zdjęcia właśnie się rozpoczęły i kręcone są w Australii. Możliwość podglądania planu przez internetowe kamery będzie kosztowała 19.95 dolara, a dodatkowo dwa razy w tygodniu abonenci będą dostawali newsletter z najnowszymi wiadomościami o filmie i jego bohaterach

 

maj 2003

Twórcy Epizodu III

Na oficjalnej stronie Gwiezdnych Wojen znalazł się wykaz twórców trzeciego Epizodu:

Reżyser - George Lucas

Producent - Rick McCallum

Scenografia - Gavin Bocquet

Koordynator kaskaderów - Nick Gillard

Kostiumy - Trisha Biggar

Zdjęcia - David Tattersall

Montaż - Roger Barton (Pearl Harbor, 60 sekund)

Charakteryzacja - Nikki Gooley (Statek Widmo, Matrix)

Asystent reżysera - Colin Fletcher (Statek Widmo, Matrix)

Tworzenie obcych istot - Dave Elsey (Mission: Impossible II, B. Monkey)

Nadzór nad produkcją - Stephen Jones (Epizod II, Scooby Doo)

Dyrektor artystyczny - Peter Russell (Epizody I & II, Gladiator)

Dyrektor artystyczny - Ian Gracie (Epizod II, Spokojny amerykanin)

Koordynator produkcji - Virginia Murray (Epizod II, Jutro nie umiera nigdy)

Budowa dekoracji - Ty Teiger (Epizody I & II, Śmierć nadejdzie jutro)

Dekorator wnętrz - Richard Roberts (Śmierć nadejdzie jutro, Świat to za mało)

 

kwiecień 2003

Chewbacca wraca do "Gwiezdnych wojen"

    Producenci Epizodu III zapewniają , że Chewbacca powróci na ekrany. Jak pamiętamy w  "Gwiezdnych wojnach" z 1977 roku, czyli w czwartej części gwiezdnej sagi Chewbacca miał 200 lat. Akcja części trzeciej rozgrywa się w takim okresie, że Chewbacca będzie wystarczająco dorosły by się w niej pojawić.

"Jestem zachwycony powrotem Chewbacci" - mówi aktor odtwarzający postać Peter Mayhew. "Myślę, że pojawienie się tego bohatera będzie znakomitym sposobem na powiązanie sagi w całość, szczególnie dla fanów Chewbacci."

 

Gotowy scenariusz trzeciego epizodu "Gwiezdnych wojen"

 
   Projekt scenariusza "Gwiezdnych wojen: Epizod III" jest wreszcie gotowy i wkrótce trafi na biurka szefów wytwórni.
Zdjęcia do ostatniego prequelu sławnej trylogii mają się rozpocząć już w czerwcu.

Producent Rick McCallum mówi: "W przyszłym tygodniu dostaniemy szkic scenariusza i jesteśmy tym bardzo podekscytowani. Produkcja ma ruszyć około 30 czerwca i zakończyć się we wrześniu. George (Lucas) będzie czuwał nad scenariuszem i zdjęciami. Historia, którą chce opowiedzieć jest w całości w jego głowie. George wiele nam opowiadał między innymi o tym jak w zupełnie nieoczekiwany i fantastyczny sposób film będzie się łączył z Epizodem IV".
Rick McCallum przebywa obecnie w Australii, gdzie przygotowuje studia Foxa na przybycie pracowników przygotowujących plany dla "Gwiezdnych wojen".  - Właściwie już teraz ekipa australijska ma wystarczająco dużo informacji od George'a by zbudować plenery i przygotować kostiumy.

Aktorzy powinni się pojawić w Australii zimą.

styczeń 2003

Co tam słychać u scenografa?

      Ostatnio na oficjalnej o postępach w pracach nad Epizodem III wypowiedział się scenograf – Gavin Bocquet:
„Jesteśmy teraz w dobrej pozycji” – mówi z uśmiechem Bocquet – „ale gdybyśmy byli w tym samym miejscu za sześć, siedem tygodniu, moglibyśmy już być lekko poddenerwowani. W chwili obecnej jednak jesteśmy całkowicie zrelaksowani.”.
Rick McCallum i Peter Russel (główny reżyser artystyczny) są w chwili obecnej w studiach Foxa w Sydney, gdzie pracują nad przygotowaniami. Jest tam też trochę lokalnej załogi, lecz jest ich na prawdę bardzo niewielu. Przez jakieś 2-3 tygodnie będą trwały jedynie przygotowania, za to w lutym wszystko powinno już w ruszyć, może jeszcze nie pełną parą, lecz tylko w połowie, ale w końcu to jeszcze prawie 6 miesięcy do zdjęć.
Bocquet zauważył też, że istnieje pewna różnica miedzy przygotowaniami do TPM i AOTC. Pierwszą z nich jest czas, jaki poświęcono na przygotowania, w AOTC było go mniej niż w TPM, a teraz jest jeszcze mniej.
Gavin stwierdził też, że choć wciąż nie ma w ręku ostatecznego scenariusza, to on i jego ludzie nauczyli się już pracować pod okiem Lucasa, który tylko coś powie i już powstają nowe pomysły. Jako przykład opisał statek dla jednego z głównych bohaterów. Powiedział, że na dzień dzisiejszy nie wiedzą, czy będą musieli budować tylko jego kokpit czy całość, niemniej jednak już powstają szkice, które nawet jeśli nie będą wykorzystane przez jego zespół do konstrukcji statku, zostaną przekazane do dyspozycji ILMu.
Bocquet powiedział także, że pomimo iż komputerowo wygenerowana scenografia ma wiele zalet, to jednak w E3 tej prawdziwej będzie mniej więcej tyle samo co w dwóch poprzednich częściach. Zarówno w TPM jak i AOTC na gwoździe, drzewo, materiały i pracę ludzi wydano mniej więcej tyle samo, choć dla AOTC stworzono 64 scenografie, a dla TPM 53. Tam mogą oczywiście być pewne różnice, zwłaszcza w cenie tego, ale mniej więcej wydano tyle samo i tyle samo planuje się wydać na E3.
Po spotkaniu z Lucasem, Bocquet dostał listę potrzebnych środowisk do stworzenia, a potem powiedział: „Myślę, że to będzie doskonałe połączenie starego z nowym.”.

 

grudzień 2002

"Gwiezdne wojny" w wyobraźni  

         Producent Rick McCallum w jednym z ostatnich wywiadów zdradził kilka szczegółów na temat niecierpliwie oczekiwanego projektu, kontynuacji przeboju "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów", filmu "Epizod III". "Prace przygotowawcze są już bardzo zaawansowane" - powiedział Rick McCallum.
"W związku z produkcją Epiozodu III zwiedziłem ostatnio potężny kawałek świata. W Sydney finalizowałem umowy z tamtejszym studiem filmowym, spotkałem się także z członkami australijskiej ekipy obrazu, przede wszystkim z pionu scenograficznego. Scenografowie Richard Rogers i Peter Russell już zaczęli wstępne prace, jednak prawdziwego tempa produkcja nabierze w styczniu" - wyjaśnia producent.
Najwięcej pracy pochłonie przygotowanie nowych światów i postaci je zamieszkujących, które pojawią się w "Epizodzie III".
"Nasi animatorzy rozpoczną pracę już wkrótce. Ich pierwszym zadaniem będzie stworzenie koncepcji artystycznej pierwszej bitwy. A potem wszystko nabierze przyspieszenia i zanim się obejrzymy, rozpoczną się prace na planie" - dodaje Rick McCallum.
Wszystkie dotychczasowe działania realizowane są wciąż bez oparcia o ostateczną wersję scenariusza "Epizodu III". Jednak zupełnie nie przeszkadza to doświadczonemu producentowi.
"Oczywiście, oddałbym wszystko za gotowy skrypt. Ale go nie mam. Taki jest stan rzeczy. To nie lada wyzwanie dla całego zespołu - nie stracić świeżości spojrzenia, zanim dostaniemy scenariusz" - wyjaśnia Rick McCallum.
W takiej sytuacji ze swoim zadaniem zmierzyć musi się także projektantka kostiumów, Trisha Biggar, która wraz z projektantem koncepcji artystycznej, Ianem McCaigem, pracuje nad pomysłami kostiumów do "Epizodu III".
Pion kostiumograficzny rozpoczął prace w połowie listopada w Sydney.
"Najprawdopodobniej będziemy musieli przygotować około tysiąca dwustu kostiumów, a to bardzo poważne przedsięwzięcie" - wyjaśnia Rick McCallum.
"George Lucas zaakceptuje pewnie dziesięć z nich - zawsze wypowiada się tylko na temat kostiumów dla głównych postaci opowieści" - dodaje producent.
Projektant Gavin Bocquet ma natomiast inny twardy orzech do zgryzienia. Od pewnego czasu prowadzi liczne konsultacje, zarówno z Rickiem McCallumem, jak i innymi osobami zaangażowanymi w realizację "Epiozdu III', na temat nowych pojazdów, które pojawią się w kontynuacji przeboju "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów".
"Gavin Bocquet ma mnóstwo pomysłów i planów. Cała nasza praca opiera się w głównej mierze na wyobraźni - świat Gwiezdnych wojen trzeba wymyślić od początku do końca" - wyjaśnia Rick McCallum.

listopad 2002

Prace rozpoczęły się już... 

Najnowszy Star Wars Inider zawiera kilka informacji na temat rozpoczecia prac nad E3:       
-Rick McCallum zamówił studio Foxa w Australii.
-Prace nad animacjami rozpoczną się już wkrótce, a pełna parą ruszą w styczniu 2003.        
-Rozpoczęto prace nad 1200 przebraniami. Na razie Lucas zatwoierdził tylko 10 kostiumów.
-Peter Russell został dyrektorem artystycznym, Richard Rogers nowym malarzem, a Gavin Boquet nadzoruje prace nad budową dwóch nowych pojazdów, jakie ujrzymy w E3.
   

 

październik 2002 E3

200 W najnowszym Star Wars Insiderze Rick MacCallum powiedział o produkcji E3 :

"Bardzo wiele zależy od ludzi z JAK Productions , którzy zajmują się projektami w fazie przedproduckji. Ci artyści spotykają się raz w tygodniu ze mną i z Georgem i pokazują nam projekty."
Nie zmienia to faktu, że scenariusz nadal nie jest do końca napisany. MacCallum ma nadzieję, że Lucas skończy skrypt na wiosnę 2003. roku.
Nie znaleziono też jeszcze plenerów dla Epizodu 3. Najprawdopodobniej jednak poszukiwania zaczną się już niebawem - pod koniec października lub na początku listopada tego roku.
Risck potwierdził, że ułożeniem walk w E3 ma zająć się znowu Nick Gillard. Dodał też, że w filmie będzie miała miejsce spektakularna walka na miecze świetlne.
 Producent poradził też, aby fani przygotowali się na śmierć wielu bohaterów.

 

październik 2002

Może co niektórzy będą zaskoczeni, ale jest już pierwszy TRAILER do Epizodu III . Tytuł roboczy :

"Rise of the Empire"

    Oczywiście nie jest to zwiastun oficjalny - z powodów widocznych trochę niżej . Wyprodukował go zespół fanów, ale odwalili kawał porządnej profesjonalnej roboty.

Musisz  to  zobaczyć, więc kliknij    -     POBIERZ

Może zainteresuje cię, jak ten filmik powstał. Odwiedź adres : 

 http://users.eastlink.ca/~jaysilver/MakingofROTE.html

 

 

Zwiastun do E3

       W  “Ask the Jedi Council” na stronie oficjalnej, Rick McCallum odpowiedział na pytanie, kiedy możemy się spodziewać pierwszego zwiastuna do E3 :

„Zwiastun! Nie mamy nawet scenariusza!”.

Z doświadczeń z poprzednich filmów można sądzić, że ponieważ film wchodzi latem 2005, zwiastun powinien się pojawić około Święta Dziękczynienia 2004.
 

 

Głos

W nadchodzącym Star Wars: Episode III, ponownie usłyszymy chyba najsłynniejszy głos w historii kina. Głos aktora Jamesa Earla Jonesa pojawi się w ostatnich pięciu minutach filmu, kiedy to Anakin Skywalker założy swój czarny chełm i ostatecznie stanie po Ciemnej Stronie Mocy.

 

sierpień 2002

Ciekawe czy Lucas'owi spodobałby się taki tytuł dla  E 3 ?

sierpień 2002

Harmonogram prac nad Epizodem III ( za TFN )

   Część prac przy E3 już została wykonana . Po pierwsze nakręcono  sceny na Tatooine . Być może przy okazji nakręcono także jeszcze coś innego.

 
   Jesień 2002
Lucas powinien mieć gotowy zarys scenariusza , i dzięki temu wiele osób będzie mogło zasiąść nad projektami . Ze względu na produkcję Indiany Jonesa IV, Lucas pewnie będzie musiał przekazać dużą część roboty na barki Jonathana Halesa . Będą trwały prace nad rozwojem wszystkich scen i ich szczegółami.

  
Wiosna 2003
Zacznie się budowa wszystkich dekoracji, w studiach i nie tylko. Będą też kończone kostiumy oraz casting i  zapewne  pojawi się w E3 kilka nowych nazwisk.

  
Lato 2003
W czerwcu rozpoczynają się zdjęcia do filmu . Najprawdopodobniej w Australii , tak jak poprzednio . Potem będzie trochę wyjazdów , między innymi do Włoch , ale także może i do Nowej Zelandii , oraz Czech lub Szkocji . Nie będzie najprawdopodobniej wyjazdu do Tunezji, gdyż sceny z Tatooine są już nakręcone. Wtedy też powinna zostać publicznie podana informacja o nowych aktorach i twórcach .

  
Zima 2003
ILM zabierze się do pracy nad scenami , które z pewnością znów nas zadziwią .

  
Wiosna 2004
Ben Burtt zajmie się wstępnym montażem filmu . Możliwe są też wtedy dokrętki i poprawki.

 
 Lato 2004
Pod koniec lata  ogłoszony zostanie tytuł nowego Epizodu . Na pewno nie wszystkim się spodoba.

  
Jesień 2004 / Zima 2005
Powinna zacząć się promocja filmu. Najprawdopodobniej w listopadzie pojawi się pierwszy plakat  i pewnie pierwszy zwiastun E3 .

  
Wiosna 2005
Pojawi się ostateczny zwiastun , a potem w końcu kwietnia i na początku maja pojawią się różne produkty – książki, muzyka itp. No a 25 maja do kin trafi film Gwiezdne Wojny Część III ...

 

lipiec 2002

E3 bez Polaka !

       Niestety polski operator Janusz Kamiński  nie zrealizuje trzeciej części gwiezdnej sagi . Kamiński twierdzi , że nie zamierza kręcić żadnego filmu przy użyciu cyfrowych kamer . Nie wiem czemu jest takim tradycjonalistą i nie chce iść z duchem czasu . Nie wiadomo kto miałby Polaka zastąpić . Może Lucas zdecyduje się na Davida Tattersalla , który był operatorem „Mrocznego Widma” i „Ataku Klonów” , ale jak na razie nic nie jest pewne .

 

maj 2002

Hugh Jackman wystąpi w 3 epizodzie "Gwiezdnych wojen"

             Rick McCallum, producent serii "Gwiezdne wojny" potwierdził , że w trzeciej części cyklu wystąpi Hugh Jackman , aktor  któremu popularność przyniosły kreacje w filmach "X-Men" i "Kod dostępu". Na razie nie wiadomo jednak , w jaką postać wcieli się artysta . Latem Jackman rozpoczyna zdjęcia do "X-Men 2" .

 

 

 

Polski akcent !

     Jak donoszą wiarygodne żródła autorem zdjęć  do Epizodu III będzie Janusz Kamiński , który od lat pracuje w USA , ostatnio pracował przy filmie A.I. Sztuczna Inteligencja.
Zdjęcia do jego filmów: "Listy Schindlera" (1993), "Amistad" (1997) oraz "Szeregowca Ryana" (1998) przyniosły mu nominacje do Oscara. Samą statuetkę odebrał dwa razy (1994, 1999).

 

listopad 2001

        Chewbacca w E3!

   
Według doniesień JediNetu w Epizodzie III pojawi się Chewbacca  . Peter Mayhew, aktor wcielający się w tą postać , dał to podobno do zrozumienia podczas rozmów przeprowadzanych z fanami na MegaConie w Orlando .

 

wrzesień 1999

     Empire Magazine

     W Empire Magazine ukazał się obszerny wywiad z Lucasem , który głównie dotyczył  Epizodu I i jego przyjęcia przez publiczność i krytykę , ale znalazło się tam także kilka słów o  E3 :
" [...] A trzeci film będzie bardzo , bardzo , bardzo mroczny . To nie będzie radosny film pod żadnym względem . To będzie tragedia . Ludzie myślą o Gwiezdnych Wojnach jako radosnych filmach . Nie wiem jak zareagują na tragedię . Najprawdopodobniej będzie to najmniej popularny ze wszystkich filmów Star Wars , ale jestem tego świadom . [...] Podsumowanie historii rozgrywać się będzie między Yodą , Obi-Wanem , Anakinem i Królową . Tak naprawdę to ich historia . Tych czterech postaci  ..."
 

 

SPIS  TREŚCI