Szlakiem Gwiezdnych Wojen

Czy  wiesz   ...

 

wrzesień 2004                   I   wreszcie  się  stało   !!! 

        Klasyczna trylogia Star Wars czyli A New Hope, The Empire Strikes Back, i Return Of The Jedi  na płytach DVD stoi już na mojej półce.

Zestaw składa się  z czterech płyt, a czwarta to duża ilość ciekawych dodatków :


"Empire of Dreams: The Story of the Star Wars" - nowy dokument zrealizowany z równym filmowi epickim rozmachem,
   który zawiera trwające godzinę nigdy wcześniej nie prezentowane materiały i wywiady       
Trzy programy dokumentujące ewolucje legendarnych postaci "The Characters of Star Wars",

Spojrzenie na miecze świetlne: "The Birth of the Lightsaber",

wpływ jaki filmy wywarły na innych twórców "The Force is with Them: The Legacy of Star Wars".  
         
Ekskluzywny materiał z realizacji części III w "The Return of Darth Vader"          

Zwiastun i demo gry Xbox "Star Wars Battlefront" wraz z materiałem o realizacji gry wideo do części III.

Zwiastuny kinowe i reklamówki telewizyjne do wszystkich trzech filmów  

Galeria fotosów, DVD-ROM weblink do ekskluzywnej zawartości i wiele więcej!

Szkoda tylko, że dodatki nie są opatrzone polskimi napisami


Że powstała animowana wersja STAR WARS ?

   To prawda. Już za 36 dni w telewizji Cartoon Network zadebiutują animowane "Gwiezdne wojny".
Fabuła animacji nawiązuje oczywiście do klasycznych "Gwieznych Wojen". Akcja "Wojen klonów" rozpoczyna się w momencie, do którego doprowadził nas  "Atak klonów". Właśnie rozpoczęła się batalia pomiędzy starą Republiką, a separatystami dowodzonymi przez siły ciemności. W animacjach mają się pojawić nowe wątki, oraz nowe postacie nieznane z dotychczasowych "Gwiezdnych wojen". Filmy będą wyjątkowo krótkie dwu, trzyminutowe i pojawią się między znanymi programami wyłącznie w stacji Cartoon Network. Pierwsza animacja zostanie zaprezentowana 7 listopada.

Jak zmieniały się wersje scenariusza Sagi Gwiezdnych Wojen ?
Tekst: Paweł Ziemkiewicz, Paulina Braitner - CLICK

Pierwszy wstępny szkic, 1973
"Historia Mace Windu , powszechnie uwielbianego Jedi-bendu z Ophuchi , opowiedziana Unby'emu C.J.Thape , uczniowi-padawanowi słynnego Jedi".
Akcja toczy się w dwudziestym trzecim wieku . Księżniczka Leia ucieka wraz z rodziną , ścigana przez statek należący do złowrogiego Imperium . Chroni ją stary generał Skywalker , ostatni żyjący Jedi . Zmuszeni do lądowania , natykają się na grupę nastolatków . Potem uciekają z nimi z planety , a ostrzał wroga zmusza ich do awaryjnego lądowania na planecie Yavin , gdzie spotykają olbrzymich włochatych Obcych . Tam Leia zostaje schwytana i uwięziona na stacji bojowej Imperium . Generał Skywalker wyrusza na ratunek i wraz z nastoletnimi pilotami atakuje stację . Po jej zniszcaeniu wszyscy zostają nagrodzeni medalami z rąk księżniczki .

Wersja pierwsza, 1974
koncentruje się na postaciach młodego Annikina Starkillera , jednego z ostatnich Jedi-Bendu i Bena Skywalkera . Ten pierwszy wraz z braćmi ukrywa się przed Darthem Vaderem , drugi - chroni królewską rodzinę ( w tym czternastoletnią Leię ) . Do atakowanej przez siły wroga planety zbliża się stacja wielkości księżyca ... Skywalker przyjmuje pomoc młodego Annikina , wszyscy razem uciekają i lądują na najbliższej planecie . Tam dołączają do nich wystrzelone ze statku roboty ...  Nasi bohaterowie uciekają z planety statkiem należącym do zielonoskórego Hana Solo i trafiają na planetę Wookiech . Tymczasem Leia zostaje schwytana przez żołnierzy wroga i przewieziona na stację bojową . Tam odnajduje ją Annikin , ale i on trafia do niewoli . Generał Skywalker i Han opracowują plan odbicia księżniczki i zniszczenia Gwiazdy Śmierci . Plan ów nie zawodzi , a na końcu niemal wszyscy dostają ordery .

Wersja druga, 1975
W Republice Galaktycznej działają dobrzy rycerze Jedi-Bendu którym przewodzi stary generał Skywalker i jego dwanaścioro dzieci . Jedi-Bendu czerpią swą siłę z Mocy Innych , której źródłem jest kryształ Kiber . Pożąda go przywódca mrocznych rycerzySith Darth Vader . Vader morduje kolejnych Jedi-Bendu . Wśród ofiar znajdują się także rodzice młodego Luke'a Skywalkera .
Księżniczka Leia zostaje schwytana przez siły Imperium . Jednak udaje jej się wysłać na planetę plany Gwiazdy Śmierci i plan drogi do miejsca , w którym spoczął kryształ ; wszystko to bezpiecznie zakodowane w małym robocie , któremu towarzyszy android-gaduła . Natyka się na nie Starkiller ,zabiera do młodego pirata Hana Solo i razem dołączają do generała Skywalkera .
Luke ratuje z rąk Vadera księżniczkę Leię i wykorzystując słabość stacji bojowej Imperium , niszczy ją . Ale to dopiero jedna część Gwiezdnej Sagi ...

Wersja trzecia, 1976
Opowiada historię młodego Luke'a Starkillera , syna słynnego rycerza Jedi , wychowywanego przez wuja na farmie . Odkrycie zakodowanego w pamięci R2-D2 obrazu Lei wyrywa go z letargu . Luke szuka pomocy u Bena Kenobiego . Podczas lotu statkiem Hana , Kenobi wyczuwa kryształ ( najwyraźniej Lucas był bardzo przywiązany do tego pomysłu ... ) i każe młodzieńcom odnaleźć go na Gwieździe Śmierci . Sam także prowadzi poszukiwania , spotyka Dartha Vadera i zostaje ciężko ranny w pojedynku . Han i Luke ratują starego Jedi , który przekazuje kryształ Starkillerowi . Dzięki mistycznej Mocy kryształu Luke niszczy Gwiazdę Śmierci i wraz z Hanem otrzymują medale z rąk uwolnionej ze stacji księżniczki Lei .

Wersja czwarta, 1976
To już praktycznie gotowy scenariusz znanego nam filmu .

Premiera filmu
Nikt nie spodziewał się oszałamiającego sukcesu . Lucas , mimo szalenie pozytywnych reakcji widzów na seansach przedpremierowych , do tego stopnia obawiał się klęski , że na czas premiery po prostu wyjechał .
25 maja 1977 roku , "Gwiezdne Wojny" oficjalnie pojawiły się na ekranach kin całej Ameryki .

 

Co mówi o  E I  i  E II  G. Lucas ?

Wywiad z Lucasem
czwartek · 02 marca 2000 

Czy jest pan zadowolony z wyników box-office jakie osiągnął Epizod I?
Owszem, sukces ten bardzo mnie cieszy, gdyż dzięki temu wiem, że film się podobał. Przemysł filmowy to swoista ruletka, nawet w przypadku Gwiezdnych Wojen. Nigdy nie można być pewnym, że pomysły przełożone na ekran będą odpowiadać widowni.

Czy w Epizodzie 2 Boba Fett będzie kobietą?
To jedna z krążących po sieci plotek. Książki i komiksy pokazują Bobę Fetta jako mężczyznę. Chyba nazywa się Jaster Mareel. Mimo, że nie sugeruję się komiksami i książkami przy kręceniu filmu, nie będę się posuwał do ewidentnej sprzeczności z nimi. 

Czy będziemy mieli możliwość obejrzenia w najbliższej części bitwy toczącej się pod wodą?
Kiedy wymyślam scenariusze do filmów, staram się by miejsca zdarzeń znajdowały się w nowych i ciekawych środowiskach. Mieliśmy już scenę podwodną w Epizodzie I z udziałem Rycerzy Jedi i Gungan. Jednak co do przyszłości nie chce się na razie wypowiadać.

Rozumiem, że w Epizodzie II będzie się spodziewać wydarzeń z Wojny Klonów?
Tak.

A kiedy pan zamierza zabrać się za realizację czwartej części Indiana Jonesa?
Następna część raczej nie pojawi się przez najbliższych parę lat w produkcji. Nie sądzę byśmy zrobili ją wcześniej niż pozostałe jeszcze do nakręcenia części Gwiezdnych Wojen.
 

Kim byli Sithowie ?

            Każdy , kto oglądał którykolwiek film z cyklu  Star Wars , z grubsza wie kim są rycerze Jedi  - to strażnicy sprawiedliwości i pokoju w Starej Republice , po prostu dobrzy ludzie , a w dodatku obdarzeni potężnymi możliwościami  jakie daje im Moc .
Kim są jednak przeciwnicy Jedi , mroczni rycerze Sith ? O tym z filmów nie wiadomo prawie niczego . Jedynym znanym nam Sithem był dotąd Darth Vader . 
A Zakon Sith , czerpiący swą siłę z agresywnej Ciemnej Strony , został założony niemal 5000 lat przed znanymi nam wydarzeniami przez renegata Jedi , który pragnął wykorzystać Moc do zdobycia władzy . To  właśnie Sithowie podłożyli podwaliny pod potęgę późniejszej galaktycznej republiki . Wskutek walk o władzę w ramach samego zakonu Sith ulegli znacznemu osłabieniu i zostali w końcu rozgromieni przez Jedi . Pozostał tylko jeden : Darth Bane . Bane przekształcił Sith w pozostający w głębokiej konspiracji  zakon liczący zawsze jedynie dwóch członków , a to po to , by zapobiec wyniszczającym go sporom . W takiej postaci Zakon Sith cierpliwie czekał na stosowną chwilę by pokonać Jedi i znów przejąć władzę nad galaktyką . Diaboliczny , genialny umysł obecnego mistrza Sith Dartha Sidiousa , kieruje szkoleniem jednego z najniebezpieczniejszych uczniów w dziejach : złowrogiego  Dartha Maula . Ze strzępków informacji pokazanych nam w filmie możemy się domyślić , że rycerze Sith wykorzystując Ciemną Stronę Mocy  mogą osiągnąć nawet więcej niż Jedi w oparciu o Stronę Jasną .  Pojawienie się Dartha Maula sprawia więc Rycerzom Jedi bardzo przykrą niespodziankę .  Wprawdzie udaje im Maula w końcu pokonać , lecz teraz już wiedzą , że gdzieś w dali czai się ciemna , niebezpieczna siła – tajemniczy Lord Sith . 
Kto pozostał żywy Mistrz czy Uczeń Sith  - my to wiemy , ale Rycerze Jedi 
NIE !!!  .


 
Kto kryje się pod przerażającą maską Dartha Maula  ?

     

        Pod niesamowitą maską , którą zaprojektował  Ian McCaig odwołując  się do snów , które przerażały go w dzieciństwie , ukrywa się Ray Park .
W rzeczywistości jest on mistrzem walk wschodu , szermierzem i gimnastykiem .
Jego broń to świetlny miecz o podwójnym ostrzu .

    Miecz świetlny Maula

        Sięgając granic swych możliwości fizycznych, Darth Maul skonstruował  miecz świetlny o podwójnej klindze , którego       używa jako swej głównej broni . Zazwyczaj taki miecz wykorzystywany był w celach  szkoleniowych , miecz o podwójnej klindze może być znacznie niebezpieczniejszy dla  jego właściciela niż dla przeciwnika. W rękach Dartha Maula staje się  oślepiającym wirem śmiercionośnej energii.

 


 

                               
Budowa miecza świetlnego Darth'a Maula 

                                                       - dwa połączone miecze świetlne
                                                    - płytka projekcyjna klingi
                                             - włącznik
   
                                                 - blokada
   
                                          - regulator modulacji klingi
   
                                    - druga blokada
   
                               - karbowany uchwyt
   
                          - obwody modulacji klingi

       

 

Co czeka nas w epizodach 2. i 3.?

            Na razie wiadomo o nich niewiele . Kilku rzeczy możemy się jednak domyślać . Epizod drugi ma być opowieścią o miłości królowej Amidali i młodego Anakina Skywalkera . Zdjęcia do niego już się zaczęły , a film ma się pojawić w kinach latem 2003 r. Dwa lata później zobaczymy zaś epizod trzeci , pokazujący tak zwane Wojny Klonów , które są  jak dotąd najbardziej zagadkowym elementem lucasowskiej mitologii . O owych wojnach usłyszeliśmy dotąd jedną , jedyną wzmiankę - w nagraniu przechowanym przez robota R2D2 księżniczka Leia prosi o pomoc Obi-Wana (słynne "help me Obi-Wan Kenobi, you're my only hope") . Wspomina później o tym , że "walczyłeś z moim ojcem w Wojnach Klonów" . Skądinąd wiemy , że uczniem Obi-Wana był wtedy Anakin Skywalker , który przeszedł później na ciemną stron mocy . Z tej wzmianki możemy więc wywnioskować , że Wojny Klonów przyczyniły się w jakiś sposób do krachu Republiki , a także , że walczył w nich senator Bail Organa (przybrany ojciec księżniczki Lei Organy) Anakin i Obi-Wan .
Lucas przez cały czas zabraniał poruszania tego tematu autorom powieści z cyklu "Gwiezdnych wojen" , nie nawiązywał też do tajemniczego konfliktu w grach komputerowych . Najwyraźniej chował owe Wojny Klonów - cokolwiek ma to oznaczać - na główną atrakcję epizodu trzeciego .

 


           Gdzie  co  kręcono?

Jak wiadomo , pustynna planeta Tatooine to Tunezja (dokładniej okolice osady Tozeur) . Turyści tłumnie odwiedzają tu słynny kanion "Gwiezdnych wojen" , w którym między innymi kręcono też fragment "Poszukiwaczy zaginionej arki" . Niektóre zdjęcia z Tatooine kręcono jednak w słynnej Dolinie Śmierci w Kalifornii (walkę Luke'a z ludźmi pustyni) oraz w Yumie w Arizonie (walki na barkach powietrznych Jabby) .
       
Zarośnięty dżunglą Yavin to park narodowy Tikai w Gwatemali (dla potrzeb filmu wykorzystano autentyczne ruiny po Majach) .

Pokryta lodem planeta Hoth z "Imperium kontratakuje" to lodowiec Hardangerjokulen w Norwegii .

Endor , lesista ojczyzna Ewoków , to pospolite lasy w północnej Kalifornii (w okolicach Crescent City) .

"Mroczne widmo" dodaje jeszcze jedną pozycję na globusie fana "Gwiezdnych wojen" - pałac Caserta pod Neapolem , który był wzorem królewskiego pałacu królowej Amidali na planecie Naboo .


            Tajny znak

            Czy wiecie , dlaczego ... podczas oglądania "Mrocznego widma" publiczność bije brawo w odpowiedzi na padające z ekranu słowa "Mam co do tego złe przeczucia" ("I have a bad feeling about this") ?  Każdy fan "Gwiezdnych wojen" wie , że to tajny znak rozpoznawczy serii .
W epizodzie czwartym - "Nowa nadzieja" - wypowiada je księżniczka Leia w zgniataczu śmieci .
W piątym - "Imperium kontratakuje" - Han Solo w jaskini , która okazuje się w końcu nie być jaskinią .
W szóstym zaś - "Powrót Jedi" - C3PO , wchodząc do pałacu Jabby .
       
Za każdym razem te złe przeczucia spełniają się  ...

 

            Han Solo był tani

            Czy wiecie ,  że ... Niewiele brakowało , a Hana Solo grałby Christopher Walken ("Armia Boga") - wtedy aktor o większym dorobku od Harrisona Forda ? Agent Walkena żądał jednak większej gaży , a Lucas obcinał budżet przeznaczony na aktorów , żeby jak najwięcej zostało na efekty . Z tego samego powodu księżniczki Lei nie zagrała droższa Sissy Spacek , tylko mało znana Carrie Fischer .

 

            Imiona z odzysku

         Czy wiecie , że ... Lucasowi skończyła się inspiracja do wymyślania dziwnych nazw i imion ? Mace Windu (Samuel L. Jackson) nosi nazwisko "z odzysku" , po postaci , która wypadła z pierwotnej wersji scenariusza "Gwiezdnych wojen" ćwierć wieku temu . Qui-Gon Jinn (Liam Neeson) zawdzięcza imię chińskiemu pojęciu Qui Gong , oznaczającemu siłę życiową , a Padme , służąca królowej Amidali , buddyjskiej mantrze "Om mani padme hum" . Jar-Jar Binksa i Gunganów ochrzciły zaś dzieci Lucasa .

 

Wszystko o Sokole  Milenium

    Po raz pierwszy Han Solo zobaczył statek na rządzonym przez Huttów księżycu Nar Shaddaa . Frachtowiec należał do Landa Calrissiana , który ponoć - jak sam twierdził - wygrał go w Mieście w Chmurach podczas partii sabaka . I chociaż Han widział wcześniej dziesiątki koreliańskich lekkich frachtowców typu YT-1300 , zakochał się w "Sokole Milenium" od pierwszego wejrzenia . Od samego początku dostrzegł w nim coś , co odróżniało ten egzemplarz od wszystkich pozostałych . I nie chodziło tylko o to , że już wtedy "Sokół" wydał mu się wyjątkowo szybki i zwrotny . Miał w sobie coś , co znamionowało godność i dumę ... ale tez nie zawsze chwalebną przeszłość i chęć przeżycia niezwykłych przygód . Patrząc pierwszy raz na "Sokoła Milenium" , Han postanowił , że tak czy inaczej , kiedyś stanie się jego właścicielem .
    Jak na ironię , doskonała okazja nadarzyła się właśnie w Mieście w Chmurach , podczas trwającego cztery dni wielkiego turnieju sabakowego . W trakcie kolejnych rund odpadli pozostali gracze , no i w finale Han zmierzył się z samym Calrissianem . Okazało się , że miał czystego sabaka , co zapewniło wygraną . Jego przeciwnik blefował , że ma zestaw Idioty , ale nie na wiele mu się to zdało . Śniadolicy hazardzista nie miał dość kredytów , żeby dołożyć do puli , więc zaproponował przyjęcie elektronicznego weksla . Dokument opiewał na jakikolwiek gwiezdny statek , zaparkowany w jego części lądowiska . Han zgodził się na propozycję Calrissiana . Kiedy wygrał , zdenerwowany Lando usiłował namówić go do wybrania nowszego modelu frachtowca - statku typu YT-2400 . Han bez wąchania wskazał jednak "Sokoła" .
    Kiedy po raz pierwszy zasiadł w fotelu pilota , zachwycił się mocą silników napędu podświetlnego i możliwościami nieco wcześniej zainstalowanej wojskowej jednostki napędu nadświetlnego . Statek okazał się rzeczywiście bardzo szybki ; nie miał jednak ani grubego pancerza , ani silnego uzbrojenia . Han zaczął go wiec ulepszać , modyfikować i przerabiać . Robił to przez następne dwadzieścia lat . Uważał "Sokola za coś w rodzaju dzieła sztuki  , które nigdy nie jest tak dobre , aby można je było nazwać doskonałym .
    W ciągu tych lat chronił statek jak mógł , nierzadko z narażeniem życia . Martwił się o niego i troszczył jak wzorowy ojciec . Tęsknił za nim jak za ukochaną istotą . Pewnego razu , kiedy przebywał na planecie Dellat , jego statek porwali Egnom Fass i I'noch . Kiedy indziej frachtowiec przylgnął do rufowej więży dowodzenia gwiezdnego niszczyciela "Mściciel". Pilotując "Sokoła" , Lando i Nien Numb toczyli walkę przeciwko drugiej Gwieździe Śmierci .
    Kiedy Han i Chewi przebywali w koreliańskim sektorze księżyca Nar Shadda u Sluga Ninksa zainstalowali na "Sokole" wojskowa antenę i czterolufowe działko w spodniej części kadłuba , a także wyrzutnie pocisków z zapalnikami udarowymi na dziobie miedzy wystającymi szczękami . Do kadłuba przytwierdzonych też zostało kilka superwytrzymalych płyt pancerza , zdemontowanych z wraku gwiezdnego niszczyciela "Likwidator".
    Dzięki ekipie techników-banitów , którzy osiedlili się w Sektorze Wspólnym galaktyki , już wkrótce "Sokół" dysponował doskonałymi generatorami pól ochronnych , wytrzymałymi kompensatorami przeciążeń i przyśpieszeń , potężnymi jednostkami napędowymi oraz zestawami najnowocześniejszych czujników .
    Kiedy w czasach Kryzysu Czarnej Floty frachtowiec wylądował na Kashyyyku , Jowdrrl - kuzynka Chewiego - wyposażyła go w dodatkowe panele optycznych przetworników , co znakomicie poprawiło widoczność od strony dziobu i rufy . Zaprojektowała również i zainstalowała w sterowni urządzenia do automatycznego kierowania ogniem czterolufowych działek i śledzenia celności ich strzałów .
    Znacznie później , kiedy skończył się konflikt z pozostałościami po Imperium "Sokół" zmienił się w statek wygodniejszy i ładniejszy . Okresowe przeglądy , jakim regularnie poddawano go na Coruscant , a także starania życzliwego , ale beztroskiego szefa ekipy stoczniowych techników prawie przywróciły mu dawną młodość . Przewody powiązano w pęczki , oznaczono i starannie ułożono we właściwych miejscach . Urządzenia mechaniczne zyskały odporne na wstrząsy podstawy . Przyrządy elektroniczne uziemiono i zaopatrzono w elektromagnetyczne ekrany . Jednostki napędowe zostały wzbogacone o system wzmacniaczy firmy Sienar . Zestaw generatorów promienia ściągającego powiększono o jednostkę typu Mark 7 . Napęd nadświetlny otrzymał nowy motywator serii 401 . Wymieniono także obiektywy kamer skanerów , wyklepano wgniecenia kadłuba , ściany i pokłady upiększono różnobarwnymi wykładzinami ... Kiedy Han to zobaczył , o mało nie oszalał ze złości . Podobało mu się , kiedy statek miał kadłub pełen wgnieceń , rys i zadrapań , które odzwierciedlały jego charakter i nadawały mu specyficzny wygląd .Powrót  na  górę