(1983,reż Richard Marquand)


            Historia  zaczyna  się ,  tak jak w „ Nowej  Nadziei " ,  na planecie Tatooine . Do pałacu Jabby wędrują  roboty R2-D2 i C-3P0 z wiadomością od Luka Skywal­kera . Pomocnik Jabby, Bib Fortuna  wpuszcza  je do  pałacu i prowadzi do wyglądającego jak gigantyczny  ślimak Jabby . R2-D2 wyświetla hologramową wiadomość od Luke'a , w której ten wzywa Jabbę do uwolnienia zamrożonego Hana Solo  . Luke , na znak dobrej  woli , ofiarowuje  Jabbie w prezencie oba  roboty .  Szef świata przestępczego reaguje na to wybuchem śmie­chu , mimo to zatrzymuje prezent . R2-D2 ma być pilotem  jego powietrznego żaglowca , a C-3P0 tłumaczem . 
        Podczas przyjęcia w sali tronowej wprowadzony zo­staje łowca głów , prowadzący związanego Chewbaccę .  Łowca żąda zapłaty za schwytanie wspólnika Hana Solo ,  a swoją argumentację wspiera groźbą użycia ładunku wybuchowego , jeśli jego żądania nie zostaną  spełnione . Jabba jest rozbawiony tą bezczelnością i przy­staje na transakcję . Chewbacca zostaje zaprowadzony do  pałacowego lochu .
    
    Kiedy przyjęcie się kończy i wydaje się , że wszyscy już śpią , zamaskowany łowca skrada się ciemnymi korytarzami pałacu , odnajduje zamrożonego Hana Solo i uwalnia go z karbonitu . Okazuje się, że tajemniczy łowca to księżniczka Leia  Organa . Jabba przewidział jednak podstęp , w rezultacie czego Han również trafia  do lochów ,  a Leia staje się niewolnicą-zabawką Jabby .

Wkrótce w pałacu pojawia się Luke  Skywalker i próbuje dostać się do Jabby . Żąda wypuszczenia przyjaciół , grożąc Jabbie poważnymi konsekwencjami . Jabba wtrąca Luke'a do jaskini Rancora , zmuszając go do niespodziewanej walki z potworem o życie . Lukowi udaje się  przechytrzyć i zabić monstrum . Jabba postanawia stracić Luka , Hana i Chewbaccę , wrzucając ich do paszczy Sarlaka , olbrzymiego piaskowego robaka , trawiącego swoje ofiary  przez 500 lat .

Kiedy powietrzny żaglowiec Jabby przybywa nad  jamę , Luke daje gangsterowi ostatnią szansę dobicia  targu , lecz Jabba nie ma na to najmniejszej ochoty  i wydaje rozkaz wrzucenia Luka do jamy . W tym momen­cie rozpętuje się piekło . R2-D2 rzuca Lukowi świetlny  miecz .
Zaczyna się pełna napięcia walka , w której Lukowi  i jego przyjaciołom udaje się zwyciężyć Jabbę i jego świtę . 
Następnie  wszyscy opuszczają pustynną planetę . Han i Leia  lecą Sokołem Millenium na spotkanie flocie rebelianc­kiej . Luke z R2-D2 wyruszają zaś na Dagobah ,  gdzie nasz bohater będzie mógł kontynuować naukę , która pozwoli mu stać się Rycerzem Jedi.

W tym czasie Imperium gorączkowo pracuje  nad ukończeniem nowej Gwiazdy Śmierci . Ponieważ prace nie przebiegają wystarczająco szybko , Darth Vader i Imperator osobiście udają się  ponaglić budowniczych .


 

    Na Dagobah Yoda i Obi-Wan Kenobi potwierdzają  fakt , że Darth Vader jest ojcem Luka . Dają mu do  zrozumienia , że tylko przeciwstawienie się własnemu ojcu  może zniszczyć moc Imperatora . Luke nie jest jednak  pewien , czy będzie zdolny zabić ojca . Obi-Wan ma jeszcze  jedną niespodziankę : wyjawia Lukowi , że Leia jest jego siostrą .

Sojusz rebeliancki dowiaduje się o budowie nowej  Gwiazdy Śmierci . Przywódcy Sojuszu zdając sobie sprawę ,  że jej ukończenie oznacza zagładę dla Rebelii ,  ściągają więc wszystkie statki jakimi dysponują , w celu prze­prowadzenia ostatniego , desperackiego ataku . Lando  Calrissian ma dowodzić atakiem myśliwców  na nową Gwiazdę Śmierci , znajdującą się na orbicie okalającej zielony księżyc Endor . Han , Luke  i Leia mają dokonać sabotażu i zniszczyć generator tarczy  chroniącej Gwiazdę Śmierci .
    Hanowi i jego oddziałowi udaje się przekraść przez  obronę Imperium i wylądować na Endorze . Tam napotykają na patrol szturmowców i podczas potyczki zostają rozdzieleni .


W dżungli  napotykają  Ewoków , rasę futrzastych  wojowników . Po początkowych nieporozumieniach  przekonują Ewoków, żeby ci wsparli ich  w walce z Imperium . Luke wyjawia Lei , że są rodzeństwem . Skywalker opuszcza przyjaciół, nie chcąc by Vader ,  wyczuwając jego obecność , zagroził ich akcji .  

   
Poddając się  Vaderowi w bazie Imperium na Endorze , Luke ma nadzieję , że nakłoni ojca do wyrzeczenia się  Ciemnej Strony Mocy . Vader odbiera mu świetlny miecz  i zabiera go na Gwiazdę Śmierci ,  do sali tronowej Imperatora .

Han i Leia , wraz ze swym oddziałem i Ewokami niszczą generator tarczy ochronnej i  flota rebeliancka może  rozpocząć atak na Gwiazdę Śmierci.

W sali tronowej Luke walczy ze sobą , by stawić opór  hipnotycznym siłom Imperatora . Odzyskuje miecz świetlny i wyzywa Vadera na pojedynek .  Imperator przygląda się temu rozbawiony . Dzięki Mocy  Jedi , Lukowi udaje się pokonać Vadera . Ignoruje wezwanie Imperatora , żeby zabił  Vadera i zajął jego miejsce .  By pomóc mu podjąć decyzję , Imperator atakuje go  wyładowaniami energetycznymi , wskutek czego  Luke staje się bezradny , grozi mu śmierć .  Wydaje się , że wszystko jest stracone , gdy nagle Vader  zbiera siły i odrzucając Ciemną Stronę Mocy atakuje swojego mistrza . Podnosi Imperatora  i wrzuca go do głębokiego szybu reaktora , prowadzącego  do nuklearnego jądra Gwiazdy Śmierci . Tym czynem  Vader rehabilituje się w oczach Luke'a i umiera w jego  ramionach .


Lukowi udaje się opuścić stację , a Lando Calrissian ze swoim oddziałem niszczy ją przy pomocy myśliwców .

 

 

W nocy, na Endorze rebelianci świętują wraz  z Ewokami odzyskanie wolności . Han i Leia obejmują się .  Luke wiedząc , że jego ojciec w porę wyrzekł się zła ,  odzyskuje wewnętrzny spokój .  

 

 

 

 

 

 

Powrót  na  górę         Spis treści