(1977,reż George Lucas)

          

        Film zaczyna się w momencie, w którym statek księżniczki Leii , ze skradzionymi planami Gwiazdy Śmierci , zostaje ujęty przez Gwiezdny Niszczyciel Dartha Vadera . Leia ukrywa plany w robocie R2-D2 i  wysyła go  w towarzystwie innego  robota C-3P0 na pustynną planetę Tatooine , żeby
przekazał plany byłemu Rycerzowi Jedi , Obi-Wan Kenobiemu . Sama wpada jednak w łapy Lorda Vadera .

        Roboty dostają się w ręce farmera Owena Larsa . Siostrzeniec Owena - Luke Skywalker , przypadkowo odkrywa ukryty w pamięci robota apel o pomoc i pomaga R2-D2 odszukać ukrywającego się Obi-Wana . Obi-Wan wyjawia Lukowi tajemnicę , że jego ojciec także był Rycerzem Jedi i na pewno chciałby , aby jego syn zapoznał się z tajemnicami Jedi . Prosi go też o pomoc w przejęciu tajnych planów Imperium . Luke odrzuca propozycję , lecz kiedy wraca na farmę , stwierdza z przerażeniem , że wuj Owen i ciotka zostali zamordowani przez oddział szturmowy Imperium . Luke przysięga zemścić się na Imperium i wraz z robotami i Obi-Wan Kenobim udaje się do portu galaktycznego Mos Eisley . Mają nadzieję znaleźć tam frachtowiec , który zabrałby ich na Alderaan .

  
         W Mos Eisley Obi-Wan spotyka przemytnika Hana Solo , właściciela szybkiego statku kosmicznego – Sokoła Millenium i obiecując mu znaczną zapłatę wynajmuje jego i jego statek . Ścigani przez szturmowców Imperium w ostatniej chwili uciekają z Tatooine .

W tym czasie dowódca Gwiazdy Śmierci Moff Tarkin przesłuchuje księżniczkę Leię . Nie otrzymując od niej zadowalających odpowiedzi , rozkazuje zniszczyć Alderaan wykorzystując do tego celu nową super-broń – Gwiazdę Śmierci .

   
         Na frachtowcu Sola Sokole Millenium , Obi-Wan wyczuwa ogromne zakłócenie Mocy mogące świadczyć o śmierci milionów istot . Gdy Sokół opuszcza hiperprzestrzeń , zamiast znaleźć się w pobliżu planety Alderan trafiają w przestrzeń , w której trwa burza meteorytowa . Niespodziewanie odkrywają mały księżyc , którego w tej okolicy wcale nie powinno być . 
W tym momencie uświadamiają sobie , że Alder
an już nie istnieje .

        Sokół zostaje pochwycony przez promień ściągający emitowany z księżyca , który w rzeczywistości okazał się olbrzymią stacją kosmiczną Gwiazdą Śmierci . Nie chcąc trafić w ręce żołnierzy Imperium , chowają się w tajnych skrytkach pod pokładem frachtowca . W ten sposób udaje im się uciec przed przeszukującym Sokoła Millenium oddziałem Imperium . 


 
    Wkrótce odkrywają , że na stacji uwięziona jest księżniczka Leia i że oczekuje ona właśnie na egzekucję . Decydują się na rozdzielenie sił
.
    Obi-Wan ma  zneutralizować pole 
magnetyczne , które więzi Sokoła , podczas gdy Luke , Han i Chewbacca przy wsparciu obu robotów , mają uwolnić księżniczkę .
   
     Ekipa oswobadzająca dociera do bloku więziennego , ale potyczka ze strażą wywołuje alarm . Wprawdzie wydostają księżniczkę z celi , lecz droga do Sokoła zostaje odcięta przez oddziały szturmowe Imperium . Z inicjatywy Leii uciekają przez śmietnik , co niemal nie kończy się tragicznie .
   
     W międzyczasie Obi-Wanowi udaje się wyłączyć pole magnetyczne lecz w drodze na frachtowiec staje przed nim Darth Vader .
        Rozpoczyna się pojedynek na świetlne miecze . Aby umożliwić pozostałym ucieczkę , Obi-Wan   pozwala Vaderowi zwyciężyć .
 

    Sokół ucieka z Gwiazdy Śmierci , po czym bohaterowie udają się do najbliższej bazy rebeliantów . Niestety Vader ukrył na pokładzie Sokoła nadajnik , dzięki któremu określa pozycję ich statku . Radość naszych bohaterów jest więc krótka , a Gwiazda Śmierci przygotowuje się do zniszczenia kolejnej planety .
   
     Rebelianci analizują ukryte w R2-D2 plany Gwiazdy i faktycznie znajdują słaby punkt w jej systemie obronnym . Zaczyna się atak wszystkimi będącymi w dyspozycji siłami . Należy trafić torpedą w niewielki otwór wentylacyjny , którego kanał prowadzi w pobliże głównego reaktora jądrowego stacji . Detonacja torpedy powinna wywołać reakcję łańcuchową w reaktorze i zniszczenie Gwiazdy Śmierci . Będzie to dotkliwy cios dla sił zbrojnych Imperatora . Lukowi udaje się , przy pomocy Hana Solo i Mocy , oddać decydujący strzał .


      W bazie rebeliantów Luke , Han i Chewbacca są owacyjnie witani , a księżniczka Leia odznacza ich za dokonania i odwagę .

 

Powrót  na  górę          Spis treści