Kalendarium
Pokaż w odwrotnej chronologii


 

12 Listopad 2002

“Epizod II Atak Klonów w naszych domach

Oczywiście już po południu miałem DVD w rękach . Co zakupiłem zobaczysz poniżej .

OKŁADKA


PŁYTKI : I - FILM                                         
    II - DODATKI SPECJALNE

         

WKŁADKA

            Wszystko jest super . Wrażenia przy oglądaniu filmu w domu, na porządnym sprzęcie są niesamowite. Szkoda tylko, że dodatki nie są tłumaczone polskimi napisami.

Sierpień 2002

  “Episode II Attack of the Clones ” na DVD i VHS      

12 listopada 2002 r. , Lucasfilm i Twentieth Century Fox Home Entertainment zamierzają wprowadzić na rynek amerykański „Episode II Attack of the Clones” na płytach DVD i taśmach VHS . Wykorzystanie oryginalnych cyfrowych źródeł opierających się na technologii THX stworzy fanom szansę na powtórne przeżycie przygody z filmem z niesamowitą cyfrową jakością obrazu i dźwięku .

 

Na rynku polskim "Atak Klonów" na DVD powinien pojawić się 20 listopada !!!

 

Poniżej przedstawione są dwudyskowe zestawy DVD , które dostępne będą w dwóch formatach obrazu – Anamorphic Widescreen (2.35:1) i Fullccreen .

        

Zawartość płyt :

 

Film „Attack of the Clones” z dźwiękiem Dolby 5.1 Sorround EX dla wersji angielskiej i Dolby 2.0 Sorround dla wersji hiszpańskiej i francuskiej

 

Komentarze reżysera i scenarzysty George’a Lucas’a , producenta Rick’a McCallum’a , odpowiedzialnego za dźwięk Bena Burtt’a ,speca od efektów specjalnych Pablo Helman’a i innych
Osiem usuniętych scen z wprowadzeniem G.L.. , R.McC. i B.B.

 
„Od Kukiełki do Piksela” – oryginalny, pełnometrażowy dokument o rewolucji w cyfrowej animacji, dzięki której możliwe byłostworzenie m.in. cyfrowego Yody
Ekskluzywny dokument, State of the Art: "The Previsualisation of Episode II"
Ben Burtt i jego zespół wyjaśnia proces tworzenia dźwięku w filmie w zupełnie nowym dokumencie "Films Are Not Released; They Escape"
3 sekwencje pogłębiające wiedzę na temat głównego wątku Ataku Klonów, scen akcji i wątku miłosnego
"Across the Stars" - muzyczny teledysk z udziałem Johna Williamsa
Oryginalne Trailery

 
Galerie Posterów wykorzystanych wykorzystanych kampaniach reklamowych reklamowych różnych krajach świata
Tajniki powstawania efektów specjalnych


       Na specjalnej edycji „Attack of the Clones”  w wersji VHS znajdzie się , oczywiście oprócz samego filmu , sześć nie wykorzystanych wykorzystanych filmie scen oraz filmik „Star Wars Connections” , w którym R2-D2 i C-3PO wyjaśniają historię Star Wars nowym fanom serii .

Ceny  w  USA    :  DVD - $29.98 , VHS - $24.98

 

Czerwiec  2002

  CLICK! - wydanie specjalne

 

           Wydanie specjalne  CLICK'A oferuje nam dosyć ciekawy materiał na temat powstawania  i  losów całej sagi Gwiezdnych Wojen
Małe co-nieco z tego znajdziesz w dziale
Ciekawostki , po więcej musisz sięgnąć do oryginału .
        Do czasopisma dołączona jest płytka CD , na której nagrane są między innymi krótkie filmiki dotyczące poszczególnych bohaterów
Ataku Klonów , składające się z charakterystycznych scen , w których bierze udział dana postać .

 

```````````````

 


 

Maj  2002

Co w prasie piszczy

     

 

 

        Bardzo ciekawe materiały o Ataku Klonów zamieścił na swoich łamach FILM . Z częścią z nich możecie się zapoznać na moich stronach . Po niektóre trzeba jednak sięgnąć do orginału .
        W
VIVIE na szczególniejszą uwagę zasługuje w zasadzie jedynie dołączony plakat .
             FOCUS oprucz garści ciekawostek serwuje nam płytkę CD z kilkoma kawałkami . Zajrzyj do działu GWIEZDNA MUZYKA  i pobierz naprawdę przepiękny LOVE THEME - posłuchaj , nie pożałujesz !!!

 

 

 

 

 

Kwiecień  2002 

Episode II - Efekty specjalne

        "Gwiezdne wojny, część II – Atak klonów" ( jak widzieliśmy na zwiastunach ) będą miały bez wątpienia rewelacyjne efekty specjalne . Twórcy filmu poszli podobno krok naprzód . Film został zrealizowany całkowicie w technice cyfrowej ( jeden z pierwszych wysokobudżetowych filmów ) , za pomocą skanującej kamery wysokiej rozdzielczości , która pracowała z prędkością 24 klatek na sekundę . Na potrzeby "Ataku klonów" wykreowano komputerowo skrajnie różne światy , w tym oceaniczną planetę Kamino i kamienistą Geonosis oraz dwie , które znamy z "Mrocznego widma" - "miasto-świat" Coruscant i pokojową , idylliczną planetę Naboo . W sekwencji tytułowego ataku klonów , zapoczątkowującym wojnę , o której wspominano przelotnie w "Nowej nadziei", dwustu Jedi i setki tysięcy sklonowanych szturmowców walczą z dorównującą im liczebnie armią robotów bojowych - olbrzymimi kroczącymi maszynami typu AT-TE ( nawiązującymi do maszyn AT-AT z "Imperium kontratakuje" ) i gigantycznymi robotami strzelniczymi . To będzie uczta dla oczu...

  • Cykl poprodukcyjny , obejmujący prace nad efektami specjalnymi , montaż , udźwiękowienie etc. , zaplanowano na osiemnaście miesięcy , niemal do pokazów przedpremierowych , które wyznaczono na 12 maja .

  • W „Ataku klonów" znalazło się dwa tysiące ujęć z efektami specjalnymi .

  • Po raz pierwszy mędrzec Yoda jest postacią w całości wykreowaną przez komputer . Dzięki temu wreszcie udowodnił , że jest mocny nie tylko w gębie . Potrafi także walczyć na miecze świetlne . Oczywiście nadal przemawia głosem Franka Oza .

 

Marzec  2002

O filmie

        George Lucas wyreżyserował  "Atak  klonów"  na podstawie scenariusza , który napisał wspólnie z Jonathanem Halesem .
Akcja "Ataku klonów" toczy się we wstrząsanej konfliktami galaktyce , a film utrzymany jest w nieco mroczniejszej tonacji , przywodzącej na myśl "Imperium kontratakuje", choć oczywiście możemy w nim podziwiać także spektakularne sceny akcji i niesamowite efekty specjalne .   
        Lucas i Hales doszlifowywali scenariusz do ostatniej chwili - nawet wtedy , gdy do pracy przystąpili projektanci kostiumów i scenografowie . Na tym etapie "Atak klonów" zasługiwał na miano "filmu wirtualnego", bo gotowy scenariusz dostaliśmy na trzy dni przed rozpoczęciem zdjęć - mówi producent Rick McCallum  - Musieliśmy budować dekorację posiłkując się scenariuszem, którego nie było .          
Pewne zmiany wprowadzano w trakcie zdjęć, a nawet po ich zakończeniu . Lucas dopracowywał poszczególne sceny i dialogi , a czasem dodawał nowe sekwencje na długo po tym , jak ukończono zdjęcia na planie . Z dużym wyprzedzeniem zaplanowano dodatkowe okresy zdjęciowe  , bo ekipa spotyka się na planie także później - gdy trwają prace nad montażem - by nakręcić dodatkowe sceny , które okazały się niezbędne po przygotowaniu wstępnej wersji montażowej .       
Zdjęcia potrwały siedemdziesiąt dwa dni, czyli tyle co zwykle, z tym, że owe siedemdziesiąt dwa dni były rozrzucone na przestrzeni osiemnastu miesięcy - mówi producent Rick McCallum.

Twórcy filmu o Anakinie

    Anakin Skywalker jest centralną postacią "Ataku klonów" i całej sagi . Postanowiłem stworzyć nową trylogię głównie dlatego , że chciałem opowiedzieć historię kogoś , kto jest w głębi serca dobry , ulega jednak pokusie i przechodzi na stronę zła , by w końcu odkupić swoje winy - mówi George Lucas  - Jest ważny powód , dla którego nasza historia rozpoczęła się tak a nie inaczej. W "Mrocznym widmie" Anakin ma dziewięć lat i jest wspaniałym, normalnym chłopcem. Chciałem pokazać, jak ktoś taki jak on przechodzi wewnętrzną przemianę i opowiada się po stronie zła.
Producent Rick McCallum dodaje :
Znamy oczywiście ostateczny los Anakina. Dzięki nowym filmom dowiemy się "jak" i "dlaczego".

W czasie , gdy rozpoczyna się akcja "Ataku klonów", Anakin od dziesięciu lat jest uczniem Obi-Wana Kenobi . Wyrósł na pewnego siebie , impulsywnego i nieustępliwego dziewiętnastolatka , który marzy o wielkiej przygodzie . Zachodzą w nim istotne przemiany . W "Ataku klonów" dostrzegamy w Anakinie przebłyski gniewu , które zaprowadzą go na ciemną stronę - mówi George Lucas - Słabości , które prześladują cały rodzaj ludzki , prześladują i jego . Wiele się dzieje w jego duszy .

    Współautor scenariusza Jonathan Hales mówi :
Anakin wciąż jest uzdolnionym, obiecującym i sympatycznym człowiekiem, który marzy, by zostać najlepszym i najpotężniejszym Jedi. Nie myśli o tym, by wstąpić na drogę zła, zdajemy sobie jednak sprawę, jakim naciskom podlega i na jakie pokusy jest narażony.
    Kluczem do sukcesu filmu była trafna obsada roli Anakina , w którego musiał się wcielić aktor utalentowany i obdarzony charyzmą . Odpowiedzialna za sprawy obsadowe Robin Gurland szukała go przez pół roku , a ostateczny wybór padł na Haydena Christensena , kanadyjskiego aktora , który zagra Anakina Skywalkera w  II i III części  "Gwiezdnych wojen" .
Byłam w rozpaczy, dopóki nie spotkałam na swej drodze Haydena - mówi Robin Gurland - Uosabia on wszystko to , czego oczekujemy od aktora . Przykuwa wzrok widza i ma w sobie dwie cechy , które powinien mieć filmowy Anakin : jest wrażliwy , a przy tym odrobinę zadziorny . Niełatwo znaleźć kogoś , kto łączyłby w sobie te dwie cechy . Wiedziałam , że Hayden znakomicie ukaże rozterki Anakina w najtrudniejszym okresie jego życia .
Producent Rick McCallum dodaje :
Hayden ma w sobie cudowną niewinność i poczucie przyzwoitości, jest przy tym bardzo niezależny. Wiele potrafi wyrazić.

    Hayden Christensen wciela się w rolę , którą grali przed nim ośmioletni Jake Lloyd w "Mrocznym widmie" i siedemdziesięcioośmioletni Sebastian Shaw w "Powrocie Jedi". Sam jest fanem "Gwiezdnych wojen" , zdawał więc sobie doskonale sprawę z wyzwania , przed którym staje . Miał bowiem zagrać bohatera , który przechodzi długą drogę , od małego chłopca-niewolnika , poprzez Mrocznego Lorda Sith , do odrodzonego Jedi . Jak mówi :
Najtrudniej przyszło mi znaleźć "złoty środek" , pogodzić to , co pokazał Jake Lloyd z tym , co wniósł od siebie Sebastian Shaw , który wcielił się w Dartha Vadera bez maski - pogodzić dobro i zło sprawiając , że mój bohater wyda się przekonywający .
Christensen postanowił ukazać obie strony charakteru Anakina , szczególnie zaś zależało mu na podkreśleniu elementów zapowiadających jego późniejszą przemianę , w tym wzbierającej w nim agresji i momentów , w których jego bohater traci kontrolę nad sobą .
Jak mówi :
Anakin z pasją podchodzi do obowiązków , które musi wypełniać jako Jedi . Marzy , by się wyzwolić , chce być najlepszy we wszystkim , co robi i nigdy nie cofa się przed wyzwaniem .
 

 

Styczeń  2002

    W trakcie trwania filmu "Atak Klonów"  Amidala pojawia się w coraz to innych strojach . Zdjęcie poniżej przedstawia królową podczas wizyty na Tatooine .

 

Grudzień 2001

Zakazany  owoc

        Anakin nawiązuje romans z Padme , mimo iż rycerze Jedi muszą wyrzec się marzeń o szczęściu osobistym . Anakin i Padme spotykają się ponownie po dziesięciu latach , gdy Obi-Wan i jego młody uczeń muszą stanąć w obronie byłej królowej Naboo , na której życie nastają tajemniczy zamachowcy .
        Anakina i Padme łączą dynamiczne więzi . Nasz film to subtelna opowieść o dorosłej miłości - mówi
Jonathan Hales  - Nie jest to miłość od pierwszego wejrzenia . Gdy Anakin i Padme spotykają się ponownie , ona wciąż traktuje go jak dziecko . Pojawia się między nimi pewne napięcie , za którym kryje się zauroczenie . Nie wolno przy tym zapominać , że uczucie , które ich łączy jest zakazane ...     
        Podobnie jak Anakin , tak i grana przez Natalie Portman Padme zmieniła się bardzo od czasu ich ostatniego spotkania . Jej panowanie jako królowej Amidali na planecie Naboo dobiegło końca . Sprawy publiczne są jednak dla niej  nadal ważne , pełni więc funkcję senatora . W podzielonym senacie jest głosem rozsądku , a że nie kryje tego  co myśli , staje się celem ataków płatnych zabójców skutkiem czego ponownie spotyka na swej drodze Anakina i Obi-Wana .         
        Padme bez reszty oddana jest karierze politycznej , odrzuca więc początkowo myśl o romansie z Anakinem ( podobnie jak on wyklucza taką możliwość powołując się na kodeks Jedi ) . Padme dojrzała jako kobieta - mówi Natalie Portman  - Jest idealistką, szczerą i dobrą , a więc czasami i trochę naiwną . Nie chce się zakochać , bo uważa , że ma ważniejsze rzeczy na głowie . Widzi się w roli przywódczyni , której nie przystoi wrażliwość, a bez wrażliwości nie może być przecież mowy o romansie ...

 

Listopad 2001 

Episode II Teaser Poster
 

        W tym tygodniu w kinach Ameryki Połnocnej  i nie tylko pojawiły się plakaty i  bannery  z Episode II . To zastanawiający obraz twarzy Hayden’a Christensena jako Anakina Skywalkera oraz Natalie Portman jako Amidali (Padme) . Zakończenie historii zapowiadają linie tekstu inspirowane kodeksem Jedi .

Jedi nie powinien znać gniewu
                                        ani nienawiści
                                                            ani miłości

 Czerwony odcień obrazu podkreśla silne więzi między dwojgiem młodych kochanków , ale też wskazuje  , że dalej ich losy potoczą się jako oddzielnie , tragiczne ścieżki .

 

Oficjalny Star Wars Fan Club planuje edycję limitowanej liczby tych bannerów , jak również pionowych plakatów .

 

Sierpień 2001 

Tytuł

        6 sierpnia oficjalna strona www.starwars.com ) umieściła na swoich łamach tytuł Epizodu II . W 2002 roku na ekrany kin wejdzie film :

Star Wars : Episode II - Attack of the Clones

Premiera planowana jest na dzień 16 maja 2002 roku . W Polsce  obejrzymy go jako :  

Gwiezdne Wojny : Część II - Atak klonów

      Lucas rozważat różne warianty tytułu , m.in ,,The Rise of the Empire", „The Balance of the Force", „The Shadow Falls". Ostatecznie wybrał raczej nie­fortunnie „Attack of the Clones" - „Atak klonów". Większości fanów tytuł ten zupełnie nie przypadł do gustu . Nie podoba się także Ewanowi McGregorowi .


Poniżej  jeszcze cieplutki trailer do E II  !!!

Jeśli chcesz pobrać trailer kliknij :     DOWNLOAD !

 

Lipiec 2001 

Agresywna Padme

        Ciekawą , informację można znaleźć na oficjalnej stronie (  www.starwars.com ) .  Nick Gillard , szef kaskaderów , w odpowiedzi na pytanie , czy zobaczymy w Epizodzie II  Natalie Portman w akcji , stwierdził :

"W Epizodzie II Padme jest osobą dużo bardziej agresywną . I pomimo , iż mam doskonałego kaskadera-dublera , Natalie nalegała , aby wszystkie sceny kręcić bez jego udziału . Była całkiem odważna ."

 

Marzec 2001

      Zdjęcia do Epizodu II rozpoczęto 26 czerwca 2000 roku w Australii . Ekipa spędziła tam dziewięć tygodni . We wrześniu przeniosła się do Włoch - okolice jeziora Como udawały  plenery Naboi , a zabytkowy pałac Caserta byt królewską rezydencją Amidali . Potem kręcono zdjęcia w Tunezji ( filmowa planeta Tatooine ) i w hiszpańskiej Sewilli ( która udawała Tweed , stolicę Naboo ) . Oficjalny cykl zdjęciowy zakończony został w Wielkiej Brytanii . Jednak w marcu 2001 roku odtwórcy głównych ról spotkali się na planie raz jeszcze - potrzebne byty dokrętki .

 

Styczeń 2001 

Oto pierwsze sceny , jakie najprawdopodobniej zobaczymy w E2 .


Początek filmu . Statek Amidali przybywa na Coruscant eskortowany przez Starfightery .


Kiedy statek ląduje na jednej z platform następuje olbrzymia eksplozja !


W wybuchu ginie Corde , pozorantka Amidali .  Padme , lecąca jednym ze Starfighterów , biegnie do Corde , która umiera w jej ramionach . Ze łzami w oczach , Padme mówi " Nie powinnam była wracać ".

 

Grudzień 2000 

Zdjęcia z Epizodu II

 


Anakin w nocnym klubie na Coruscant


Owen Lars w swoim domu


R2D2 i Threepio na Tatooine


Senator Toonbuck Toora.

 

Sierpień 2000

Pierwsza faza zdjęć zakończona

        Zakończono zdjęcia w studiach FOX w Australii . Ekipa przeniesie się teraz do Włoch , potem do Tunezji . W międzyczasie kręcić się będzie sceny w Hiszpanii , która ostatecznie również znalazła się  na liście lokalizacji , w których ma powstawać E2 .

 

Czerwiec 2000

 26 czerwca 2000 roku w Australii rozpoczęto zdjęcia do Epizodu II Gwiezdnych Wojen . Ekipa spędzi tam ok. dziewięć tygodni .

 

Maj 2000

Nowy Anakin jest już wybrany !

        Reżyser George Lucas ogłosił , że w następnych dwóch odcinkach sagi “Gwiezdnych Wojen” nowego Anakina Skywalkera zagra mało znany 19-letni kanadyjski aktor Hayden Christensen !

        Christensen urodził się w Vancouver zagra rolę wcześniej graną przez aktorów w wieku od 8 do 82 lat . W roku 1999 w „Epizod 1-Mroczne Widmo” był to 8-letni Jake Lloyd , a w 1983 r w „Powrocie Jedi” był to 82-letni Sebastian Shaw .
Jak wiemy z pierwszej trylogii  Anakin Skywalker był młodym rycerzem Jedi , który jednak potem przeszedł na ciemną stronę i stał się Darthem Vaderem .
Christensen zagra dorosłego Anakina w „Epizodzie 2” i „Epizodzie 3”.
Poszukiwania odtwórcy roli Anakina Skywalkera trwały aż pół roku . Przez zdjęcia próbne przeszło czterystu kandydatów , m.in. Ryan Phillippe i Jonathan Jackson . 0 rolę ubiegał się także Leonardo DiCaprio , co zresztą spotkało się z protestami ze strony fanów sagi . Jeden z nich groził nawet , że „rzuci się na swój miecz świetlny , jeżeli DiCaprio zostanie zaangażowany” . Lucas poważnie zastanawiał się nad synem Toma Hanksa – Colinem . Ostatecznie jednak wybrał Kanadyjczyka Haydena Christensena .Wybór Christensena poprzedził casting oraz ostateczny screen test z czwórką finalistów i Natalie Portman w San Francisco .
W „Epizodzie 2” wystąpią równierz znani z pierwszej części Ewan McGregor , Samuel L. Jackson i oczywiście Natalie Portman .
 

 

       Spis treści