( 1999 ,
reż. George Lucas )

Mam złe przeczucia – zwierzył się Obi-Wan Kenobi swemu mistrzowi , Qui-Gon Jinowi . Obaj rycerze czekali na audiencję u wicekróla Nute Gunraya w jednej  z sal gigantycznego statku kosmicznego – centrali dowodzenia Federacji Handlowej . Na ziszczenie się przeczuć Obi-Wana nie musieli czekać długo , gdyż Lord Sith – Darth Sidious , który faktycznie rządził Federacją rozkazał zaatakować rycerzy  . Jedi usłyszeli potężną eksplozję , a potem ciche syczenie . Do pomieszczenia w którym przebywali zaczął napływać jakiś zielony gaz , w wejściu pojawiły się zaś groźne roboty bojowe .Rycerze wyciągnęli miecze świetlne i wstrzymując oddech zaczęli torować sobie drogę do wolności . Gdy dotarli do głównego hangaru okazało się , że ich statek jest zniszczony  , a wojska Federacji szykują się do inwazji na Naboo . Udało im się zakraść na jeden z odlatujących na planetę transportowców i kiedy statek wylądował na mokradłach , wymknąć się z niego niespostrzeżenie . W bazie Federacji szybko zorientowano się , że Jedi są już na Naboo ,  więc wraz z inwazją rozpoczęła się obława na nich . Podczas ucieczki Qui-Gon uratował od śmierci pod kołami bojowej machiny  tubylca – Jar Jar Binksa . 

  

Ten zaś z wdzięczności wskazał im drogę do położonego pod wodami jeziora miasta Otoh Gunga , gdzie mogli się ukryć przed pościgiem . 
Po przybyciu na miejsce Obi-Wan , Qui-Gon i Jar Jar zostali zaprowadzeni przed oblicze Bossa Nassa , władcy miasta . Qui-Gon chciał skłonić Gungan do pomocy dla Naboo , niestety bezskutecznie . 
Używając Mocy spowodował jedynie , że władca dał im transport i przewodnika , aby mogli dotrzeć do Theed – stolicy Naboo . Przewodnikiem został oczywiście Jar Jar Binks . Podróż przez jądro planety okazała się bardzo niebezpieczna , ale wyszli cało z opresji i dotarli do celu .

         Królowa Amidala , młoda władczyni Naboo , była w tragicznym położeniu . Wykorzystując armię robotów bojowych , Wicekról Federacji Handlowej wtargnął do spokojnej stolicy Theed i zajął pałac królewski , biorąc w niewolę Amidalę i jej świtę . Jedi uwolnili królową i skłonili ją aby udała się z nimi na Coruscant , aby uzyskać dla Naboo pomoc od Republiki . 
 
       Podczas ucieczki z okrążonej przez flotę Federacji planety , królewski transportowiec został uszkodzony . Tylko dzięki pełnej poświęcenia akcji robotów najpoważniejszą usterkę udało się szybko usunąć i statek przedarł się przez blokadę
, by bezpiecznie odlecieć w bezkresną przestrzeń . Uratował ich mały niebiesko-biały robot – R2-D2 .  Wkrótce jednak okazało się , że uszkodzony jest również generator hipernapędu , a bez niego nie mogliby dotrzeć na Coruscant . 
Postanowili wylądować na leżącej na skraju galaktyki pustynnej planecie Tatooine , gdzie rządy sprawowali Huttowie . 
Po wylądowaniu Qui-Gon Jin postanowił udać się wraz z JarJar Binksem i R2-D2 do kosmoportu Mos Espa .


 

W ostatniej chwili dołączyła do nich służka Amidali - Padme ( jak się okazało dużo , dużo później w Padme wcielała się sama królowa Amidala , a w tym czasie w roli królowej występowała specjalnie do tego celu wyszkolona jedna z jej dwórek - Sabe ) . 
 

 

 

 Poszukując części niezbędnych do naprawy statku trafili w końcu do sklepiku , którego właścicielem był dziwny skrzydlaty stworek Watoo . 
     W prowadzeniu sklepu pomagał Watoo mały , umorusany , obdarty chłopiec - Anakin Skywalker
. Jak się później okazało on i jego matka  Shmi byli niewolnikami Watoo .   
W sklepie znalazły się interesujące Qui-Gona części , ale Watoo nie chciał wziąć pieniędzy Republiki . Odeszli więc ze sklepu z niczym , a ponieważ zbliżała się burza piaskowa Anakin zaprosił przybyszów do swojego domu . Tam w trakcie rozmów chłopiec zaofiarował Qui-Gonowi pomoc . Znał zamiłowanie Watoo do hazardu , zaproponował więc , aby Jedi zgłosił jego śmigacz jako swój do mającego nastąpić nazajutrz wyścigu , a jego wziął na pilota . Następnie zakładając się z Watoo o to kto zwycięży w wyścigu , Qui-Gon będzie mógł wygrać niezbędne części .         
        Nastał dzień wielkiego wyścigu . 

 

 

 

Narażając życie Anakin zwyciężył w wyścigu wyprzedzając w decydującym momencie swego  najgroźniejszego przeciwnika Sebulbę , nie wiedząc nawet że właśnie wygrał również wolność dla siebie . Okazało się , że Qui-Gon odkrył w Anakinie olbrzymie potencjalne zdolności do posługiwania się mocą , więc do części , które wchodziły w stawkę zakładu włączył żądanie uwolnienia Anakina . Chłopiec promieniał ze szczęścia , że będzie mógł dołączyć do Qui-Gona i jego przyjaciół i że być może będzie miał szansę sam zostać Rycerzem Jedi . Jedynym jego zmartwieniem było to , że na Tatooine musiał zostawić Mamę .  

W międzyczasie w pościgu za Amidalą na planetę przybył Darth Maul – uczeń Lorda Sidiousa .  
Zanim Qui-Gon i Anakin dotarli do statku Sith nadleciał znienacka na swoim napowietrznym skuterze , zeskoczył na ziemię , wyciągnął swój niezwykły , podwójny miecz świetlny i zaatakował . Gui-Gon walcząc , rozkazał Anakinowi biec na statek , aby uprzedzić wszystkich o niebezpieczeństwie . 
Statek natychmiast uniósł się w powietrze i ruszył w kierunku walczących . Gdy znalazł się nad nimi Qui-Gon niewiele myśląc skoczył na rampę . Darth Maul chciał podążyć za nim , ale Jedi zepchnął go nogą na ziemię . Wyczerpany rycerz opadł na zamknięty właz . Wkrótce przeszli w nadprzestrzeń i podążyli w kierunku Coruscant .  
        Po dotarciu na miejsce i rozmowie z senatorem Palpatine’m – reprezentantem Naboo w Senacie , królowa Amidala przekonała się , że nie będzie łatwo skłonić Senat , aby Republika  udzieliła pomocy  Naboo . Za radą Palpatine’a Amidala zgłosiła wotum nieufności wobec przewodniczącego Senatu Kanclerza Valorum , ale to wcale nie poprawiło sytuacji Naboo . Nowym Kanclerzem został wkrótce wybrany senator Palpatine , ale uwikłany w spory polityczne Senat żadnejdecyzji  nie podjął . Amidala postanowiła wracać na ojczystą planetę .  

Tymczasem w świątyni Jedi Qui-Gon przedstawił Wielkiej Radzie Anakina i poprosił o zezwolenie na szkolenie chłopca w sztuce posługiwania się Mocą . Niestety zezwolenia takiego nie uzyskał , gdyż członkowie Rady uważali , że Anakin ma zbyt dużo lat , aby dopiero rozpoczynać szkolenie Jedi . Rycerz otrzymał za to polecenie towarzyszenia Amidali na Naboo i jej ochronę .


W drodze powrotnej do ojczyzny królowa Amidala poprosiła Jar Jar Binksa o pomoc w negocjacjach z Gunganami . Kiedy statek dotarł do Naboo okazało się , że Federacja zaatakowała również Otoh Gunga . Łatwiej było więc przekonać władcę Gungan Bossa Nassa , aby zawarł przymierze z Amidalą . 
Zadanie Gungan miało polegać na odciągnięciu od stolicy armii robotów Federacji , aby Amidala wraz ze swoimi ludźmi mogła przejąć władzę w mieście i pojmać Wicekróla . Potem myśliwce Naboo miały zniszczyć Statek Kontroli znajdujący się na orbicie , aby przerwać komunikację z armią robotów i unieruchomić je .

        Zaczęto realizację planu . Tysiące gungańskich wojowników wyłoniło się z błotnistych rozlewisk Naboo . 
Większość dosiadała dwunożnych kaadu , inni jechali na podobnych do jaszczurów fambasach . Chronieni byli tarczami  pól osłonnych wytwarzanymi przez generatory niesione na plecach . Przeciwko nim Darth Sidious rozkazał wysłać wszystkie oddziały wojskowe jakimi dysponowała Federacja na planecie . Rozpoczęła się wielka bitwa .
Niestety wkrótce okazało się , że walka jest nierówna . Ogromne czołgi Federacji toczyły się przez równiny , dziesiątkując Gungan .

     W tym czasie druga grupa z Amidalą i rycerzami Jedi dotarła do pałacu  i rozpoczęła walkę z robotami bojowymi , które zostały tu na straży . Aby schrnić się przed śmiercionośnymi promieniami laserów Anakin wskoczył do pustej kabiny myśliwca Federacji stojącego w hangarze . 
Na domiar złego zza robotów wyłonił się nagle Darth Maul  . Aby Amidala mogła wypełnić swoją  misję Qui-Gon wraz z Obi-Wanem musieli zająć się Sithem . Zapłonęły miecze świetlne , gdy rycerze Jedi  próbowali pokonać niebezpiecznego przeciwnika , ale Darth Maul był doskonale wyszkolony i uzbrojony w podwójny miecz , który stanowił potężne zagrożenie .

 W pewnym momencie wszyscy trzej zostali rozdzieleni przez załączające się cyklicznie zapory energetyczne . Przez chwilę mogli odsapnąć przed dalszą walką .

Anakin siedząc
 w myśliwcu próbował pomóc Amidali i jej żołnierzom strzelając do robotów z działek pokładowych . Zwrócił tym na siebie ich uwagę i żeby ratować życie musiał wystartować i wylecieć z hangaru w przestrzeń kosmiczną . 
W przestrzeni również trwała zażarta walka . Myśliwce Naboo usiłowały zniszczyć Statek Kontrolny Federacji , ale ten był bardzo silnie chroniony więc nie mieli najmniejszych szans . Dopiero myśliwiec Anakina potraktowany jako swój zdołał przedostać się przez sferę obronną .
 Wykorzystując to Anakin posłał w kierunku kolosa dwie torpedy protonowe i statek zamienił się w ognistą kulę .  

Tymczasem Jedi znów rozpoczęli walkę . Odcięty jeszcze Obi-Wan bezradnie patrzył jak jego mistrz samotnie zmaga się z Sithem . Nagle Darth Maul zmylił przeciwnika . Szybkim jak błyskawica ruchem wbił świetlny miecz w pierś Qui-Gona . Jedi ciężko osunął się na ziemię . 
Gdy zapora wreszcie wyłączyła się , zrozpaczony Obi-Wan błyskawicznie skoczył na rywala . Walka była tak zaciekła , że Obi-Wan zaczął szybko tracić siły . W pewnej chwili rycerz został zepchnięty do szybu generatora nad którym walczyli . Lord Sith uśmiechając się złośliwie kopnięciem strącił w otchłań również jego miecz . Obi-Wan nie zamierzał się jednak poddać . Zebrał wszystkie siły i jednym skokiem wydostał się z matni . Jednocześnie sprawił , że broń mistrza , leżąca na ziemi sama wskoczyła mu do ręki . Laserowe ostrze przeszyło zaskoczonego Dartha Maula . Sith stracił równowagę i spadł w przepaść .
Wyczerpany Obi-Wan wyłączył miecz i podbiegł do Qui-Gona . W ostatniej chwili życia mistrz poprosił swego padawana , aby ten przejął jego obowiązki i zajął się wyszkoleniem Anakina . Qui-Gon Jinn skonał .  

 W innej części pałacu królowa wraz ze swymi  żołnierzami próbowała dostać się do sali tronowej . Dała się celowo aresztować , aby doprowadzono ją przed oblicze Wicekróla . Gdy znaleźli się już w sali tronowej , w jej drzwiach pojawiła się przebrana w szaty królewskie dwórka Amidali - Sabe . Zdezorientowany Wicekról nie wiedząc , która z dziewcząt jest prawdziwą królową rozkazał pościg za Sabe . Po wyjściu części robotów bojowych , Amidala wyciągnęła z tajnej skrytki w tronie trzy blastery i uzbroiwszy kapitana Panakę oraz jednego z podwładnych rozwaliła pozostałych  strażników .
Tak więc plan został zrealizowany w całości – Wicekról Nute Gunray został pojmany , a armia robotów na polach Naboo unieruchomiona w chwili zniszczenia Statku Kontrolnego .
To oznaczało koniec inwazji . Planeta Naboo była Wolna .  
   
     Aby uczcić zwycięstwo zorganizowano ogromną paradę . To było wielkie święto . Tylko rycerze Jedi zdawali sobie sprawę , że bezpieczeństwo Republiki jest pozorne ....

Gdzieś w dali przyczaiła się ciemna , niebezpieczna siła – tajemniczy Lord Sith .Śmierć Qui-Gona zasmuciła wszystkich , ale Rada Jedi zgodziła się w końcu spełnić jego ostatnie życzenie - młody Anakin miał zostać rycerzem . 

- Teraz ja jestem twoim mistrzem - powiedział Obi Wan . 
- Zostaniesz Jedi . Obiecuję .

 

 

 

 

Początek Strony         Spis  treści