Jak  powstał  film
Epizod  I
Mroczne Widmo


   
Dawno , dawno temu w odległej  galaktyce ...

Tak zaczyna się najsłynniejsza epopeja scence - fiction wszechczasów . Część 1 , będąca początkiem kolejnej trylogii , opisuje historię pokolenia poprzedzającego wydarzenia znane z wcześniejszych filmów . 
" W pierwszych trzech filmach opowiedziałem pewną specyficzną historię . W nowej trylogii opowiadam niemal tę samą historię , ma ona także podobny wydźwięk emocjonalno - psychologiczny , a jej bohaterowie podejmować muszą równie ważkie decyzje " - mówi George Lucas . 
Autorem scenariusza i reżyserem filmu , podobnie jak przy poprzednich częściach "Gwiezdnych wojen" jest George Lucas . Jak mówi : " Od samego początku rozważałem możliwość wyreżyserowania tej części , chciałem w niej zastosować wiele pionierskich i eksperymentalnych rozwiązań " . 
   
Przygotowania do realizacji pierwszej części „Gwiezdnych wojen" zajęły kilka lat . W listopadzie 1994 George Lucas rozpoczął pracę nad  scenariuszem . Pisał ręcznie , w tym samym notatniku , w którym opracował zarysy wszystkich swoich wcześniejszych filmów . Aby „Gwiezdne wojny"  ponownie zagościły na ekranach kin - po szesnastu latach , które upłynęły od premiery „Powrotu Jedi" - trzeba było pięciu lat pracy w trzech krajach , tysięcy  projektów , zastępu specjalistów i całej gamy pionierskich efektów specjalnych 
    Koncepcja „ Części I ” narodziła się ponad dwadzieścia lat temu , kiedy Lucas pracował nad fabułą pierwszych "Gwiezdnych wojen". Naszkicował wtedy  zarys akcji obejmującej wydarzenia , które miały miejsce o jedno pokolenie wcześniej od przedstawionych w realizowanym wtedy filmie . Był to jedynie  bardzo ogólny zarys , jego struktura niewiele się jednak zmieniła od tamtego czasu . Postaci i światów , które wymarzył sobie Lucas , nie sposób było  powołać do życia przy pomocy tradycyjnych technik efektów specjalnych . Przełomem okazał się dopiero zrealizowany w 1993 „ Jurassic Park ” , na potrzeby  którego studio Industrial Light & Magic - założone przez Lucasa w latach 70-tych przy okazji realizacji „Gwiezdnych wojen” - opracowało techniki  pozwalające na perfekcyjne łączenie ujęć z udziałem aktorów z elementami animacji komputerowej . „ Jurassic Park ” był prawdziwym kamieniem milowym ­mówi George Lucas - Jego premiera zbiegła się w czasie z ukończeniem przeze mnie prac nad serialem TV „ Kroniki młodego Indiany Jonesa ” ,  zacząłem  więc sobie zadawać pytanie , co dalej ? Odpowiedzią okazał się nowy rozdział sagi zapoczątkowanej "Gwiezdnymi wojnami " . Półtora roku później George  Lucas rozpoczął pracę nad scenariuszem pierwszej części Gwiezdnej Sagi . Zdawał sobie sprawę z wyzwania , które podejmuje . Widzowie całego świata  znali już zakończenie sagi , teraz Lucas musiał cofnąć się do wydarzeń wcześniejszych i ukazać jej początki . Opowieść musiała tworzyć zwartą całość z  trzema filmami , które zrealizowano wcześniej (części od IV do VI) i dwoma filmami, które dopiero powstaną (części II i III) . Oprócz wyzwań projekt niósł  także za sobą ogromne możliwości materiał mógł się stać punktem wyjścia do sagi , która swym bogactwem przewyższy poprzednią . Lucas nie kryje , że  zawsze zależało mu , by „Gwiezdne wojny” tworzyły spójną epicką opowieść . „Kiedyś sześć filmów składać się będzie na jedną i tę sama historię rozpisaną  na około dwanaście godzin . Podczas pracy nad „ Częścią I ” cały czas skupiałem się na tym , co stanie się za dziesięć lat , kiedy nowa trylogia  zostanie ukończona . Widzowie będą wtedy mogli oglądać wszystkie części filmów razem , co zawsze było moim zamiarem” . Lucas porównuje strukturę sagi  do budowy utworu muzycznego . "Saga  „Gwiezdnych wojen” ma w sobie coś z symfonii , która opiera się na powtórzeniach. - Wybrałem pewne  refreny muzyczne , które celowo powtarzam - w innym akordzie , niemniej jednak powtarzam ".
   
Zbieżność tematyczna wynika z podobieństw losów Anakina Skywalkera z „ Części I ” i jego syna Luke'a , bohatera pierwotnej trylogii . George Lucas  mówi : „W pierwszych trzech filmach opowiedziałem pewną specyficzną historię . W nowej trylogii opowiadam niemal tą  samą historię , ma ona podobny  wydźwięk emocjonalno-psychologiczny , a jej bohaterowie podejmować muszą również ważkie decyzje” . 
    W nowej trylogii powraca także temat odwagi , która  każe bohaterom opuścić dom rodzinny , porzucić wygodne życie , podążyć za marzeniami i podjąć ryzyko . W „Gwiezdnych wojnach” zarówno Anakin , jak i  Luke , podejmują rzucone im wyzwanie , obierają przy tym jednak zupełnie inne drogi . W „ Części I ” odnajdujemy wszystkie pozostałe wątki trylogii , w tym  motyw równowagi pomiędzy dobrem i złem oraz to , co Lucas określa jako "symbiotyczne związki" pomiędzy bohaterami . Po raz kolejny bowiem okazuje się ,  że bohaterowie muszą ze sobą współdziałać i wzajemnie na sobie polegać , by osiągnąć zamierzone cele i przetrwać . Na akcję filmu składa się tym  samym kilka starannie splecionych ze sobą wątków , którym przypisano równorzędne znaczenie .
    Klamrą spinającą filmy jest wątek senatora Palpatine'a , wpływowego polityka , który stopniowo dąży do przejęcia władzy w czasie , gdy upadają  autorytety , a Republika pogrąża się w biurokratycznym chaosie . Splot wydarzeń stawia senatora Palpatine'a w samym centrum konfliktu pomiędzy  gigantyczną komercyjną Federacją Handlową a niewielką pokojowo nastawioną planetą Naboo . Przyszłość Naboo stoi pod znakiem zapytania w obliczu zagrożenia ze  strony bogatych zwierzchników korporacji , którzy zaczynają lekceważyć ograniczenia narzucane im przez upadający rząd galaktyki .  

 

 Spis  treści